Nowy sezon – nowy Kalejdoskop | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =

Nowy sezon – nowy Kalejdoskop

Na otwarcie sezonu kulturalnego - wrześniowy „Kalejdoskop”, a nim m.in:
ROZMOWA MIESIĄCA – Pewność siebie jest chwiejną linią. Niepewność daje mi poczucie ciągłej energii, dążenia do rozwoju. Gdy czuję się gdzieś pewnie, myślę o zmianie miejsca lub o dłuższym odpoczynku – mówi Paulina Walendziak, na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych laureatka: nagrody publiczności, „Złotej Żylety” (nagrody Gazety Festiwalowej Tupot) i nagrody łódzkich dziennikarzy.

TEMAT NUMER Co komiks robi w kulturze?

• Co zmieniło się w literaturze, że komiks stał się „poważnym medium” – pyta Magdalena Lachman, która naukowo zajmuje się historią i socjologią literatury, jej granicami i pograniczami oraz relacjami z kulturą masową.

• O kolekcjonowaniu komiksów opowiada Piotr Kasiński, nasz felietonista, scenarzysta komiksów, szef artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier (14-16 września) i właściciel liczącej tysiące tytułów kolekcji.

• Zawód „komiksiarz”? Zapytaliśmy fachowców, jak uczy się przyszłych twórców komiksu - pisze Aleksandra Talaga-Nowacka, opowiadają: Wojciech Birek, Krzysztof Ostrowski i Gabriel Kołat

- - - A ponadto:

• Dodatek specjalny poświęcony Festiwalowi Łódź Czterech Kultur, w którym można znaleźć:

- subiektywny "dryf" przez program imprezy
- głosy kuratorów
- wywiad z Danielem Bloomem, twórcą muzyki elektronicznej, który przygotował nowe interpretacje utworów francuskiego barda Serge’a Gainsbourga
- esej o gestach buntu autorstwa Tomasza Majewskiego, kulturoznawcy i filmoznawcy, wykładowcy UJ, UŁ i Szkoły Filmowej w Łodzi

• Gdy jedne festiwale dostają skrzydeł, innym są one podcinane… O Domoffonie, czyli z(a)nikającym z festiwalu muzyki offowej pisze Maciej Cholewiński.

• Sylwetkę Franciszka Todora Csokora, austriackiego dramaturga zakochanego w Polsce, który w 1938 roku po Anschlussie Austrii wyemigrował do naszego kraju, wspomina Andrzej Sznajder, znany germanista, regionalista, założyciel dwóch niepublicznych liceów w Sieradzu, pochodzi z Łasku.

• Powstaje nowoczesna biblioteka w Kutnie (wartość inwestycji to blisko 20 mln zł) wzorowana m.in. w nowoczesnej placówce powstałej w Oświęcimiu, zabytkowe centrum Opoczna doczekało się rewitalizacji (koszt to ponad 7 mln zł).

Łukasz Maciejewski w rubryce "Wodzireje i amatorzy" pisze o swojej fascynacji twórczością Stanisława Radwana, wybitnego kompozytora, którego postać portretuje w swoim filmie Teresa Czepiec.

Tomasz Cieślak recenzuje najnowszy zbiór wierszy Piotra Gajdy „To bruk”.

• – Czy twórczość jest tak pasjonująca, że nie można się jej oprzeć? Czy sama pasja wystarczy, aby powstało dzieło godne uwagi? – zastanawia się Elżbieta Grzesiak w swoim cyklu „Lektury nadobowiązkowe”.

„Kalejdoskop” 9/2018 od 29 sierpnia do kupienia w informacji Łódzkiego Domu Kultury (wejście od ul. Traugutta) oraz w salonach sieci Ruch, Saloników Prasowych, Kolportera, Garmond-Press oraz salonach Empik. Jesteśmy dostępni w wybranych klubach oraz w prenumeracie:

https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego

Kategoria

Wiadomości