Odmrażanie kultury – książki na kwarantannie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =

Odmrażanie kultury – książki na kwarantannie

Mediateka w Piotrkowie Trybunalskim foto: Grzegorz Stanecki

Zgodnie z założeniami rządowego programu odmrażania gospodarki biblioteki, muzea i galerie sztuki „załapały się“ na otwarcie już w jego drugim etapie, czyli po 4 maja 2020. Jak sobie radzą z tym wyzwaniem? Pisze Paulina Ilska 
Niektóre jeszcze się przygotowują, inne już wznowiły działalność w ograniczonym zakresie. Oprócz noszenia maseczek, zachowywania odpowiedniej odległości i częstego odkażania rąk wprowadzono dodatkowe zasady obowiązujące podczas przebywania w poszczególnych instytucjach.

Mediateka w Piotrkowie Trybunalskim została otwarta już 5 maja z wyłączeniem czytelni, kawiarni, strefy gier i kina. Odwołano też zaplanowane spotkania i warsztaty, a sposób wypożyczania książek uległ zmianie. Czytelnicy nie wybierają już sami lektur między półkami, tylko zgłaszają zapotrzebowanie na konkretne książki, które przy odbiorze podają im bibliotekarze. Zamówienia na książki składa się telefonicznie albo mejlowo, a zwrotów dokonuje za pomocą specjalnej „wrzutni“ na zewnątrz budynku. Trzeba jednak pamiętać, że czas oczekiwania na lekturę może się wydłużyć, bo każda książka po zwróceniu musi przejść kwaratannę. – Książki przechowywane są w osobnym pomieszczeniu, w pudełkach oznaczonych datami zwrotu – wyjaśnia Izabela Rusek, pracowniczka Mediateki. – Dopiero po dwóch tygodniach wracają na półki.

Nadal obowiązują ograniczenia dotyczące liczby osób – w Mediatece może przebywać w tym samym czasie tylko pięciu czytelników. – Zainteresowanie jest ogromne – zapewnia Izabela Rusek. – Od otwarcia o godzinie 8 do godziny 20 widać czytelników w kolejce przed Mediateką. Odbieramy też dużo telefonów z zamówieniami i prośbami o przedłużenie okresu wypożyczenia książek. 11 maja ruszy system rezerwacji książek online i będzie można robić to samodzielnie z domu – dodaje.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. prof. T. Kotarbińskiego w Łodzi również wznowiła działalność w ograniczonym zakresie. Otwarta została 6 maja. Od poniedziałku do piątku w godz. 9-17 czytelnicy mogą oddawać książki i materiały audiowizualne. Aby wypożyczyć coś nowego, trzeba przygotować listę książek z sygnaturami i wysłać ją mejlem dzień wcześniej albo zarezerwować tytuły on-line. Książki i materiały audiowizualne podaje tylko bibliotekarz. Nadal realizowane jest wsparcie w poszukiwaniu książek na konkretny temat, po telefonicznym skontaktowaniu się z Wydziałem Informacji i Wspierania Placówek Oświatowych. Czytelnicy mogą wchodzić tylko do wypożyczalni książek i multimediów. Czytelnia, komputerowe terminale katalogowe i toalety są niedostępne.

Biblioteka Miejska w Łodzi, do której należą biblioteki publiczne w mieście (jeszcze kilka lat temu podzielone na oddziały dzielnicowe) od  11 maja uruchomi dla czytelników 25 filii. Wkrótce planowane jest otworzenie kolejnych placówek. Podczas przerwy spowodowanej pandemią księgozbiory zostały uzupełnione o nowości. Biblioteka prosi o zamawianie książek w katalogu on-line lub telefonicznie w otwartych filiach. E-booki Legimi będą nadal udostępniane –  od 11 maja kody można odbierać w funkcjonujących bibliotekach. Wszystkie funkcjonujące filie będą czynne w godzinach 8:00-20:00 z przerwą od godz. 13:30 do 14:00, która jest konieczna, aby dokonać na dezynfekcji i wietrzenia pomieszczeń.
Spis filii otwieranych w pierwszym etapie wraz z telefonami znajdują się TUTAJ

W Muzeum Regionalnym w Bełchatowie trwają intensywne prace przygotowawcze. Otwarcie dla zwiedzających nastąpi podczas Nocy Muzeów 16 maja. – Odbywać się będzie pod hasłem „Zamaskowana Noc Muzeów“ – mówi Magdalena Marciniak-Darda, specjalista etnolog. – Przygotowaliśmy niespodzianki, które na razie wolałabym zachować w tajemnicy. Ale mogę zdradzić, że zapraszamy na wystawy stałe „Historia miasta Bełchatowa“ „Wnętrza dworskie XIX i XXw.“ i wystawę czasową malarstwa Małgorzaty Podrackiej „Retrospektywa – Teraźniejszość“.

Wystawa jest dostępna od kilku tygodni, ale ze względu na pandemię widziało ją niewiele osób, dlatego będzie nadal prezentowana. Planowane jest spotkanie z autorką, pokaz filmów z serii „Muzeum utracone“, prezentacja multimedialna „Historia Bełchatowa“. – Ze względu na pandemię wprowadziliśmy ograniczenia związane z liczbą zwiedzających – wyjaśnia Magdalena Marciniak-Darda. – Na parterze może się znajdować jednocześnie 20 osób, a na pierwszym piętrze – 23 osoby.  Zrezygnowaliśmy też z koncertu, który zwykle odbywał się u nas o tej porze roku i z poczęstunku, który organizujemy przy takich okazjach.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, udostępnia do zwiedzania tylko ogrody. Pomieszczenia, w których znajdują się zbiory, pozostają zamknięte i jeszcze nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach zostaną udostępnione zwiedzającym.

Trzy siedziby Muzeum Sztuki w Łodzi: ms¹, ms² i Muzeum Pałac Herbsta zostaną  otwarte12 maja. Będzie można obejrzeć te same wystawy, co przed rozpoczęciem epidemii. Przed wybraniem się do muzeum warto zarezerwować więcej czasu, bo wprowadzone zostały ograniczenia liczby  zwiedzających. W Pałacu Herbsta na jednej kondygnacji ekspozycyjnej może się znaleźć maksymalnie pięć osób, tyle samo w sali balowej i w ogrodzie zimowym. Do Galerii Sztuki Dawnej może wejść w jednym czasie 10 osób. Muzeum informuje o wprowadzeniu dodatkowych procedur związanych z reżimem sanitarnym: zainstalowano szyby z pleksi w kasach muzealnych, co dwie godziny przeprowadzana będzie dezynfekcja klamek, wind i sanitariatów, a dezynfekcja sal wystawowych po każdym dniu. Szatnie i szafki depozytowe zamknięto. Zwiedzający proszeni są o wcześniejszy zakup biletów online bądź płatność bezgotówkową. Zmienione są godziny pracy muzeum – otwarte jest od wtorku do niedzieli (w godz. 11-17).

Prywatna Galeria Browarna w Łowiczu planuje otworzyć swe podwoje około 21 maja (ostateczny termin jest w trakcie ustaleń). – W tej chwili trwa dopełnianie formalności związanych z sytuacją epidemiczną – mówi prowadzący galerię Andrzej Biernacki. – Jak tylko się zakończą, zapraszamy na wystawę malarstwa Roberta Bubla z Krakowa. To malarstwo realistyczne, bardzo nowoczesne, warte obejrzenia – dodaje. 30 czerwca przypada rocznica 30-lecia idei powstania Galerii Browarnej i 20-lecia jej oficjalnego otwarcia. Z tej okazji przygotowywana była wystawa wielu artystów wystawiających swe prace w galerii, koncerty i inne wydarzenia towarzyszące. – Zakres, w jakim one się odbędą, zależy od sytuacji epidemicznej, będziemy o tym na bieżąco informować – dodaje Andrzej Biernacki.

Paulina Ilska

Informacje uzyskane na dzień 6.05.2020
mat. nadesłane/pi 

Kategoria

Wiadomości