Piotrkowska z zasadami | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Piotrkowska z zasadami

26 maja rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie utworzenia na ulicy Piotrkowskiej parku kulturowego. To forma ochrony zabytków. Jednak w tym konkretnym wypadku szczególnie związana jest z kulturą picia.

26 maja rozpoczęłyą się konsultacje społeczne w sprawie utworzenia na ulicy Piotrkowskiej parku kulturowego. To forma ochrony zabytków. Jednak w tym konkretnym wypadku szczególnie związana jest z kulturą picia.

 
Okazuje się bowiem, że teren ulicy Piotrkowskiej – obszar cenny dla kultury polskiej z jego zabudową „charakterystyczną dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej” – jest zagrożony. Źródłem zagrożenia są sklepy sprzedające alkohol przez całą dobę, a co za tym idzie spożycie „na dziko”, hałas wszczynany przez upojonych i zanieczyszczanie zabytkowych bram.
 
Formuła parku kulturowego daje urzędnikom narzędzia wspierające utrzymanie porządku. Na terenie parku bowiem mogą być ustanowione nakazy, zakazy, ograniczenia oraz formy określonego zachowania się, adresowane nie tylko do aktualnych, ale także do przyszłych właścicieli nieruchomości oraz do każdej osoby, która znajdzie się na chronionym obszarze.
 
– Odkąd Piotrkowska została pomnikiem historii, szczególnie zależy nam na tym, żeby wszystkim, co się tu dzieje rządziły zasady odpowiadające prestiżowi tego miejsca – powiedziała Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejska konserwator zabytków. – Park kulturowy ma nam w tym pomóc poprzez sformułowanie regulaminu. Przygotowaliśmy dla mieszkańców propozycję przepisów i chcemy zapytać ich o zdanie, jak powinna wyglądać ulica Piotrkowska, jakie zasady powinny tu panować , chcemy również wysłuchać innych propozycji mieszkańców – być może są problemy, których nie zauważamy.
 
W ramach konsultacji odbędą się dwa spacery po Piotrkowskiej (30 i 31 maja), trzy spotkania warsztatowe z różnymi grupami – mieszkańcami Piotrkowskiej, osobami, które prowadzą tu działalność gospodarczą oraz łodzianami, którzy odwiedzają to miejsce (11, 18 i 25 czerwca). Na 6 lipca zaplanowano spotkanie podsumowujące.
 
Dyskusja będzie prowadzona w czterech aspektach: jak poprowadzić granice parku kulturowego (tylko Piotrkowska, czy może wraz z przecznicami, np. podwórka nie będą włączone), czy ograniczyć sprzedaż alkoholu w sklepach przy Piotrkowskiej, wprowadzając zakaz obowiązujący od 23 do 10 rano. Kolejną sprawą do omówienia są riksze – jak powinny funkcjonować i jak wyglądać. Wreszcie jakie imprezy można na Piotrkowskiej organizować, a jakich nie.
 
– Zdanie wszystkich mieszkańców Łodzi będzie traktowane na równi z opiniami lokatorów ulicy Piotrkowskiej – zapowiedziała Kamila Kwiecińska-Trzewikowska. – Regulamin będzie dotyczył także wydarzeń kulturalnych oraz traktowania obiektów zabytkowych – umieszczania reklam, zamalowywania fragmentów elewacji. „Kulturowy” – dotyczy kultury przebywania i postępowania z obiektami oraz jakości tej przestrzeni.
 
Propozycja regulaminu oraz formularz do korespondencji dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Łodzi.

http://www.uml.lodz.pl/samorzad/konsultacje_spoleczne/park_kulturowy/

Od 26 maja do 6 lipca każdy będzie mógł napisać, co o nim sądzi i jakie ma propozycje, Ostateczna forma regulaminu wprowadzona zostanie po wakacjach. Sprawami związanymi z obowiązywaniem jego zapisów będzie się zajmowała specjalnie do tego celu wydzielona jednostka Urzędu Miasta. Łamiących postanowienia regulaminu karać będzie straż miejska.

– Nasze działania mają służyć temu, żeby na Piotrkowskiej było przyjaźniej i przyjemniej – zapewniła na koniec Kamila Kwiecińska-Trzewikowska.