Śpiewa dla Wszechmogącego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

Śpiewa dla Wszechmogącego

Fot. Piotr Oleś

Nie żyje Krzysztof Krawczyk, ikona polskiej piosenki. Artysta miał 74 lata. Przez ostatnie dwa tygodnie zmagał się COVID-19. Kiedy poczuł się lepiej, opuścił szpital. Jednak po dwóch dniach w domu 5 kwietnia zasłabł. Żona Ewa Krawczyk poinformowała, że przyczyną śmierci były choroby współistniejące. Pogrzeb - 10 kwietnia.
Krzysztof Krawczyk urodził się w Katowicach, ale dorastał w Łodzi, gdzie jego rodzice w 1956 roku rozpoczęli pracę jako śpiewacy w Teatrze Muzycznym. Jako siedemnastolatek wraz z Marianem Lichtmanem, Sławomirem Kowalewskim i Jerzym Krzemińskim założył zespół Trubadurzy, który stał się jednym z najpopularniejszych polskich zespołów bigbitowych. W latach 70. XX wieku rozpoczął karierę solową. W 1988 roku uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Przez wszystkie lata aktywności artystycznej wylansował mnóstwo przebojów. Słynny był jego album „Daj mi drugie życie”, nagrany w 2000 roku z Goranem Bregoviciem. Dwa lata później ukazała się płyta „Bo marzę i śnię...”, na której zaprosił do współpracy młodsze pokolenie muzyków. Kolejny album „To, co w życiu ważne” (2004) zawierał duety z Muńkiem Staszczykiem, Edytą Bartosiewicz, Andrzejem Piasecznym, Kasią Nosowską, Andrzejem Smolikiem, Anią Dąbrowską, Adamem Nowakiem. W ciągu trwającej blisko 60 lat kariery wydał ponad 40 albumów studyjnych i dziesiątki płyt kompilacyjnych, koncertowych, okazjonalnych. Mieszkał w Grotnikach pod Łodzią. W trakcie obchodów 50-lecia pracy artystycznej w 2014 roku mówił „Kalejdoskopowi”:

– Jeśli przejdę przez tę wąską bramę, o której mówi Chrystus, i dostanę się do nieba, to też będę tam śpiewał. Będziemy grać dla Wszechmogącego, Elvis Presley oczywiście w pierwszym rzędzie.

Msza święta pogrzebowa Krzysztofa Krawczyka odbędzie się w sobotę 10 kwietnia 2021 roku o godz. 12 w archikatedrze w Łodzi. Tego samego dnia o godz. 15 zaplanowano pogrzeb artysty na cmentarzu w Grotnikach. Uroczystość będzie miała charakter państwowy i będzie transmitowana przez TVP.


Fot. Piotr Oleś

Kategoria

Wiadomości