Uniejów wśród siedmiu cudów Funduszy Europejskich | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =

Uniejów wśród siedmiu cudów Funduszy Europejskich

Obszar uzdrowiskowy, turystyczny i rekreacyjny gminy Uniejów został uznany za miejsce, które najlepiej nadaje się do uprawiania turystyki aktywnej.
Obszar uzdrowiskowy, turystyczny i rekreacyjny gminy Uniejów został uznany za miejsce, które najlepiej nadaje się do uprawiania turystyki aktywnej. Konkurs Polska pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich, którego organizatorem było Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, rozstrzygnięto po raz szósty.
 
Dzięki Funduszom Europejskim rozbudowano nie tylko teren termalno-basenowy, ale również odrestaurowano m.in. Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich.
Celem konkursu było wyróżnienie najciekawszych przedsięwzięć związanych z rozwojem turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji zabytków współfinansowanych z Funduszy Europejskich. W tegorocznej edycji rozpatrywano ponad 300 projektów, spośród których do ścisłego finału zakwalifikowano 21 obiektów.

Nagrody główne przyznawane są w siedmiu kategoriach: obiekt turystyczny, rewitalizacja,zabytek, produkt promocyjny, turystyka aktywna, turystyka transgraniczna i międzynarodowa, miejsce przyjazne dzieciom LISTA LAUREATÓW I NOMINOWANYCH

 
 
UNIEJÓW – miasto położone nad Wartą w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Uniejów. Miasto, jak i cała gmina, ma charakter turystyczny. Od roku 2011 miasto posiada status miejscowości uzdrowiskowej. W 2008 roku otwarto Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi. Kompleks składa się z trzech obiektów: Basenów, Gastronomii oraz Kasztelu Rycerskiego. Co roku odbywa się tu Wielki Turniej Rycerski oraz Jarmark Średniowieczny. 26 maja 2012 roku otwarto nowy obiekt, w którym znajdują się baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej.
 
HISTORIA:
1136 – pierwsze wzmianki o Uniejowie
ok. 1285 – nadanie praw miejskich
XIV–XV wiek – rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich
XV–XVI wiek – miasto rzemieślniczo-handlowe, siedziba dóbr arcybiskupów
od 1793 (II rozbiór Polski) – miasto w zaborze pruskim w granicach Królestwa Prus
od 1807 – miasto w granicach Księstwa Warszawskiego
od 1815 – miasto w zaborze rosyjskim w granicach Rosji (Królestwo Polskie)
1870–1919 – Uniejów pozbawiony praw miejskich
1905 – protesty przeciwko rusyfikacji oświaty
1918 – powrót miasta w granice niepodległej Polski
1939 – miejsce walk polsko-niemieckich o przeprawę na Warcie, liczne ofiary wśród ludności cywilnej
do 1942 – wymordowanie przez Niemców społeczności żydowskiej
2012 – rozporządzeniem premiera RP Uniejów wraz z sołectwami Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy otrzymał status uzdrowiska
 
ZABYTKI:
Pomiędzy rynkiem a kolegiatą znajduje się wzniesiona w 1901 roku, wolno stojąca neobarokowa wieża kościelna. Zbudowana jest z czterech kondygnacji rozdzielających gzymsy, posiada zegar. Wieża ma 25 m wysokości. Autor projektu jest nieznany.
Na listę zabytków wpisane są obiekty:
- gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP (budowany w latach 1342–1349, konsekrowany 1365)
- kaplica grobowa prawosławna 1885,
- zamek, XIV w., XVII w., XIX w.,
- park przy zamku, 2 poł. XIX w.,
- dwór, ul. Kościelnicka, ok. 1845
Na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim znajduje się pomnik Stanisława Pieczyńskiego (zm. w 1898 w Czepowie) – właściciela dóbr Czepów. Na obelisku umieszczono tondo z rzeźbiarskim wizerunkiem zmarłego wykonanym przez łódzkiego rzeźbiarza Urbanowskiego w 1900 roku (Antoniego lub Józefa). Na cmentarzu w Uniejowie pochowano także: Teodora Zajączka (1838–1905) – byłego obywatela ziemskiego i sędziego; rodzinę Wieniawa-Długosz – rolników i obywateli Uniejowa; Teofila Pieczyńskiego (zm. w 1885) – byłego oficera Wojsk Polskich, doktora medycyny praktykującego wiele lat we Francji, autora licznych publikacji, właściciela wsi Rożniatów koło Uniejowa oraz jego małżonkę Katarzynę Heloizę Pieczyńską z Hastier du Moussai (ur. w 1829 we Francji, zm. 1907 w Kaliszu). Pomnik Pieczyńskich wykonała firma Walicki i Ginter z Kalisza.

maj 2013

Kategoria

Wiadomości