W sieci i na tarasie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =

W sieci i na tarasie

Koncert na tarasie ŁDK Foto: ŁDK

Koncert na tarasie, wystawy w witrynach do oglądania z zewnątrz budynku – to niektóre propozycje Łódzkiego Domu Kultury na czas pandemii. Plus wydarzenia udostępniane online.
– W momencie wybuchu pandemii musieliśmy zdecydować, które projekty jesteśmy w stanie dostosować do nowej sytuacji, a które należy wstrzymać – mówi Dominika Bernacka z Zespołu ds. Inicjatyw Artystycznych ŁDK.

Jeden z koncertów, zamiast wewnątrz budynku, odbył się więc na tarasie – to „Noc Św. Jana na tarasach ŁDK. Łodzianom w czasach pandemii”, realizowana z Łódzkim Stowarzyszeniem Muzycznym „Ocalić od zapomnienia”. Wystąpili m.in. Bartek Grzanek i siostry Szydłowskie. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” zrealizowano z kolei projekt „Rockowanie w sieci”. To nowy pomysł na odbywający się od kilku lat w ŁDK festiwal: warsztaty online dla adeptów muzyki rockowej oraz koncerty rockowych zespołów – laureatów poprzednich edycji projektu Rockowanie. Wydarzenia w ramach projektu ciągle są dostępne na kanale YouTube ŁDK.

– Wyzwaniem była praca zdalna, która wymaga umiejętności obsługi nowych programów – mówi Dominika Bernacka. – Te narzędzia to wartość dodana, która już z nami zostanie, podobnie jak rozwijanie kanałów społecznościowych.  Zrezygnowaliśmy z ulotek z informacjami na rzecz zwiększonej kampanii w social mediach. Elementem nowej strategii było przedstawianie pracowników ŁDK od strony mniej oficjalnej. – Staraliśmy się komunikować nie jako wielka instytucja, tylko jako konkretni ludzie, którzy mimo trudności starają się działać efektywnie – dodaje Dominika.

Wiele inicjatyw dostosowano do nowej sytuacji. Podczas realizacji projektu „Przystanek 60+” przeglądy w kategorii Teatr i Kabaret odbyły się online, podobnie warsztaty rękodzielnicze, do których wykorzystano materiały dostępne w każdym domu.

Organizując Koncert Chórów Ziemi Łódzkiej „Cantio Lodziensis”, zrezygnowano z formuły konkursowej na rzecz prezentacji online chórów z Łodzi i województwa łódzkiego. Można je oglądać na YouTube.

– Pandemia zmusiła nas do zawieszenia niektórych projektów, szczególnie tych skierowanych do dzieci. Takim przykładem jest „Kolorowa lokomotywa”, projekt ekologiczno-artystyczny zakładający m.in. warsztaty i wycieczki do parków krajobrazowych w regionie. Albo „Lokomotywą po wiedzę” – na ten projekt dzieci z województwa miały przyjechać do Łodzi. Mamy nadzieję, że w 2021 wznowimy te projekty – mówi Dominika.

W wielkich witrynach Galerii Imaginarium, znajdującej się na parterze ŁDK, umieszczono duże monitory, na których co tydzień można było oglądać kolejne wystawy prezentowane wcześniej w galeriach ŁDK.  – Można było obejrzeć np. multimedialne obiekty Ryszarda Jędrosia, wystawę zbiorową „Opowieści z pogranicza”, wystawę fotografa Janusza Bąkowskiego czy „Polish masters” Moniki Kokoszyńskiej – mówi Magdalena Świątczak, kierownik Działu Wystawienniczego.

„Galeria zewnętrzna” to jeden z nowych sposobów komunikacji z widzem. Kolejny to cykl „Zalogowani na sztukę” – wywiady z artystami, którzy mieli albo będą mieć wystawy w  ŁDK. Prowadzono też prace nad archiwum Galerii Imaginarium i Galerii FF, a ważne wystawy z przeszłości trafiły na Facebook, Instagram i na stronę ŁDK. W lutym rusza internetowy kurs plastyczny dla początkujących i cykl „Inna historia sztuki”, w którym zjawiska artystyczne poznamy nie z tradycyjnej perspektywy historycznej, tylko przekrojowo bądź problemowo.

Mimo pandemicznej sytuacji udało się zorganizować 65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Eliminacje miejskie i wojewódzkie zostały przesunięte na wrzesień, gdy można było działać „w realu”. Przeprowadzono je bez udziału publiczności. Zrezygnowano z przeprowadzenia konkursu recytatorskiego dla dzieci „Świerszczykowe wierszyki”. – W tym przypadku tworzenie wirtualnego bytu było pozbawione sensu,  bo ideą konkursu jest, by dzieci mogły się spotkać, posłuchać recytacji, uczestniczyć w spektaklu – mówi Gabriela Synowiec z Zespołu ds. Teatralnych –  33. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich – ŁóPTA 2020 odbył się w zaplanowanym terminie online, jurorzy oglądali spektakle w czasie rzeczywistym, tak jak publiczność przed monitorami. Oglądalność sięgnęła kilku tysięcy odsłon. Kilka przedstawień nadal jest dostępnych na YouTube. – Doświadczenia z tej edycji wykorzystamy w kolejnych – mówi Gabriela Synowiec. – Zespoły, które nie będą mogły przyjechać, przyślą nagranie, które będzie oceniane tak jak prezentacje na żywo.
Podczas pandemii powstał spektakl „My hero – INA” Teatru Pod Lupą i Teatru Seniorów „Roines” w reżyserii Teresy Radzikowskiej¬-Binkowskiej, dostępny na stronie ŁDK. Teatr Improwizacji TADAM realizuje spektakle transmitowane w live streamingu, udostępniane na Facebooku Łódzkiego Domu Kultury. Online odbywają się też warsztaty z dramy prowadzone przez Adama Wrzesińskiego.

Oba kina ŁDK, Szpulka i Perspektywa, są zamknięte, ale gotowe do natychmiastowego wznowienia działalności. – Na Facebooku przedstawiamy ciekawostki i zagadki filmowe, dzielimy się z widzami ulubionymi filmami, serialami obejrzanymi w sieci – mówi Ewa Jagiełło z Działu Filmowego.

– W październiku miał się odbyć finał Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Ludowego „5 minut dla oberka” im. Jacka Lewandowskiego – mówi Danuta Wachowska, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionów. – Dwa dni wcześniej okazało się, że Łódź wchodzi do czerwonej strefy. W ostatniej chwili udało się jednak przenieść projekt do sieci – pokazy konkursowe i koncert kapeli Romana Wojciechowskiego są nadal dostępne na stronie ŁDK. Planowana w Sieradzu promocja publikacji „Sieradzki folklor muzyczny” również została przeniesiona do sieci. Poprosiliśmy też twórców ludowych o nadsyłanie filmów, dzięki czemu powstało kilka odcinków cyklu „Z pracowni twórcy ludowego”, dostępnych na stronie ŁDK. ŁDK). 

Dzięki przeniesieniu działalności Regionalnej Akademii Kadr Kultury w przestrzeń wirtualną ze szkoleń skorzystały nie tylko osoby z województwa łódzkiego, ale z całej Polski. Zorganizowano 17 webinariów, w tym 12 na temat zagadnień działalności kulturalnej w przestrzeni online.

– Podobnie w ramach projektu „Bardzo Młoda Kultura 2019–2021 województwo łódzkie” powstały webinaria i warsztaty online z zakresu edukacji kulturowej oraz wspierające kompetencje cyfrowych edukatorów i animatorów. Konferencja podsumowująca działania w roku 2020 w ramach projektu była transmitowana na żywo na naszym kanale YouTube, dzięki czemu mogło w niej wziąć udział kilkadziesiąt osób – mówi Marta Janiczek z RAKK.
W ramach projektu „Dlaczego ten dom tak wygląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych” powstały materiały edukacyjne dla edukatorów i animatorów. Wszystkie materiały są dostępne na stronie ŁDK.

Online odbyły się „Reminiscencje Poetyckie” i „Dekameron” – konkurs literacki organizowany wspólnie przez Zespół ds. Literacko-Redakcyjnych i Dom Literatury. Zespół, który pracuje także nad „Kalejdoskopem”, powołał też Pracownię Dziennikarską online dla młodzieży. Samo czasopismo pojawiło się na Instagramie, redakcja realizowała podkasty, „Kalejdoskop” zainicjował też swoje audycje w społecznościowym Radiu Kapitał. Wydawnictwo Kwadratura wydała trzy tomiki poezji: „Ranne pieśni” Marzeny Orczyk-Wiczkowskiej, „Cienie piszczących psów” Ewy Jarockiej (w ŁDK odbyło się spotkanie z poetką) i „Poborca mocy” Krzysztofa Grzelaka. Tuż przed ogłoszeniem epidemii w Polsce „Kalejdoskop” zdążył wręczyć kolejną statuetkę „Armatka Kultury” – otrzymał ją Chór Filharmonii Łódzkiej za płytę „Masses”.

Paulina Ilska 
Łódzki Dom Kultury

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Traugutta 18