Zdrowa kultura? | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =

Zdrowa kultura?

Obsada "Panny Piotrkowskiej", fot. materiały prasowe (fot. Paulina Świątek)

Pod takim hasłem rozpoczął się w kwietniu szereg działań wspierających łódzkich artystów, organizacje pozarządowe związane z kulturą oraz instytucje kultury w czasie epidemii. Do tej pory zrealizowano 36 projektów.
Wraz z początkiem pandemii w Polsce sektor przemysłów kreatywnych stanął przed ogromnym wyzwaniem przetrwania w trudnym momencie. Jednocześnie byliśmy świadkami niezwykłej determinacji, wytrwałości i umiejętności adaptowania się do trudnych warunków pracowników instytucji kultury i artystów w obliczu nagłego przeniesienia działalności do sieci.  Program Zdrowa kultura, ogłoszony w czasie najtrudniejszym dla artystów, przyniósł nam dzisiaj propozycje artystyczne w następujących dziedzinach: film - 7, teatr - 8, muzyka - 8, plastyka - 5, słuchowiska - 2 i wreszcie wydarzenia kulturalno-edukacyjne - 6.

Zgłoszono m.in. cykl 5 murali. "Ludzki - łódzki kot" - postaci ludzkie o głowach kotów umieszczone w kilku miejscach miasta z dopisanymi do nich cytatami z łódzkich poetów. Murale są przy Jurczyńskiego 1/3 na Widzewie, przy ul. Przyszkole 38 (Górna, budynek domu dziecka nr 7), przy ul. Jaracza 20 (Śródmieście), przy ul. Lipowej 72 (Polesie) i na rogu ul. Wrzesieńskiej i Rybnej (Bałuty).

Cykl czterech filmów o łódzkich muzykach pt. "Chwyty barowe" w lekki i zabawny sposób prezentuje początki, pierwsze próby grania na gitarze. Paweł „Guma” Gumola, Tomasz „Mechu” Wojciechowski, Łukasz Lach i Ziemek Kosmowski opowiadają o tym, jaki był ich pierwszy instrument, co zachęciło ich do zajęcia się muzyką i jakich utworów nauczyli się grać w pierwszej kolejności. Muzycy wykazują się również umiejętnościami praktycznymi. Każdy z nich wykonuje jeden utwór ze swojego repertuaru. Celem cyklu jest zainspirowanie młodych ludzi, by również sięgnęli po gitarę i zaczęli przygodę z muzyką. 

Paweł „Guma” Gumola - urodzony w 1965 roku. Lider, wokalista i gitarzysta legendarnej, łódzkiej grupy punkowej Moskwa. 
www.youtube.com/watch?v=gov9x3PGicw

Tomasz „Mechu” Wojciechowski – ur. w 1966 roku. Gitarzysta łódzkich grup Jezabel Jazz i Blitzkrieg. 
www.youtube.com/watch?v=jY0WDge_m1M

Łukasz Lach – rocznik 1982. Lider, wokalista i gitarzysta łódzkiej grupy L. Stadt. 
www.youtube.com/watch?v=uLE67qGUcDM

Ziemek Kosmowski – ur. w 1960 r. Lider, wokalista i gitarzysta łódzkich grup: Phantom, Brak, Rendez Vous oraz Kosmofski.
www.youtube.com/watch?v=Fe3l7aJQR64

Trzeci projekt to słuchowisko radiowe o pannie Piotrkowskiej według jednej z miejskich legend. Jak Łódź stała się „ziemią obiecaną”, projekt Stowarzyszenia Soundsitive Studio. Materiał stanowi dźwiękową adaptację jednej z wersji legendy o powstaniu ulicy Piotrkowskiej, pochodzącej ze zbioru „Łódź w baśni i legendzie”, wydanego przez Wydawnictwo Literatura. Słuchowisko opowiada romantyczną historię nieszczęśliwej miłości geometry Jana Leszczyńskiego, która miała wpływ na kształt planów kluczowej łódzkiej arterii. W tle - dynamiczny rozwój regionu w latach 20. XIX wieku.

W słuchowisku wystąpili: Bronisław Wrocławski, Agnieszka Skrzypczak, Paweł Erdman, Dymitr Hołówko, Kamil Maćkowiak. Muzykę skomponował Paweł Odorowicz, „elektryczny” altowiolista. Nagrania zrealizowano w łódzkim MarAtlon Studio. Scenariusz słuchowiska, autorstwa Michała Grzelaka oraz Macieja Sztąberka, powstawał pod okiem pracowników Muzeum Miasta Łodzi, którzy zapewnili konsultację historyczną.

Linki do słuchowiska:
Facebook: www.facebook.com/soundsitive.studio/posts/3261378507245084?notif_id=1598635013930390¬if_t=page_post_reaction
Spotify: spoti.fi/2YHCSeG 


red. / mat. UMŁ

Kategoria

Wiadomości