Do 21 października trwa 5. Rubinstein Piano Festival. Usłyszymy, w Łodzi i województwie, znakomitych pianistów, takich jak Yulianna Avdeeva, Sergei Babayan, Kirill Gerstein, Alexander Korsantia, Denis Zhdanov, Federico Colli, Tomasz Ritter.
– Komunikowanie się za pomocą stroju, sposób, w jaki sposób buduje się postać poprzez ubiór, jest dla mnie najistotniejsze. Nie wymyślam postaci na papierze – mówi ZUZANNA MARKIEWICZ, kostiumograf przy produkcjach filmowych i teatralnych. Stworzyła kostiumy do takich spektakli jak: „Wielka księżna Gerolstein” czy „Wiele demonów”, a w październiku zobaczymy, w co ubrała obsadę „Les Miserables” w Teatrze Muzycznym.
Długo wyczekiwaną prapremierę "Fabryki muchołapek" zobaczymy w piątek 13 października w Teatrze Nowym im. K. Dejmka. To dokonana przez Andrzeja Barta, również reżysera spektaklu, adaptacja jego powieści pod tym samym tytułem. - Chciałbym, by ktoś, kto ma szesnaście lat, zapamiętał to przedstawienie do końca życia - przyznaje reżyser.
21 października zakończył się czterodniowy Łódź Young Fashion – święto mody, które zastąpiło Fashion Week. Organizatorami byli Akademia Sztuk Pięknych i Łódzkie Centrum Wydarzeń. To była duża międzynarodowa impreza z główną nagrodą w wysokości 30 tysięcy euro. Główna zwyciężczyni to Chen Zhi z Chin - i słusznie. Jej świetna kolekcja ubrań w soczystych kolorach długo pozostaje w pamięci.
Rafał Janiak skomponuje operę „Człowiek z manufaktury” – zdecydowało jury międzynarodowego konkursu kompozytorskiego. Zwycięzca otrzymał Grand Prix i 45 tys. zł (30 tys. jako główną nagrodę i 15 tys. na skomponowanie II aktu). II nagroda i 15 tys. zł trafiły do drugiej finalistki konkursu – Katarzyny Brochockiej.
– Nie wiem, czy to fajnie, ale jedziemy do Rosji – Kazik Staszewski z charakterystycznym dla siebie sarkazmem przywitał się z łódzką publicznością. Na scenę wkraczał w glorii zwycięstwa polskiej reprezentacji piłkarskiej nad Czarnogórą, które dało biało-czerwonym awans do przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji.
– Technologia może zaoferować rozwiązania palących kwestii przyszłości: ubóstwa, dostępu do edukacji i kultury, barier komunikacyjnych, generując jednocześnie nowe wyzwania i zagrożenia – mówi Błażej Lenkowski, prezes Fundacji Industrial, organizatora Igrzysk Wolności, które pod hasłem „Re:wolucja / Cyfrowa rzeczywistość” odbędą się w dniach 19-21 października w Łodzi.
– Tam na ulicach siedzą kurzoki (palacze – przyp. red.), bo nie kupiły biletów. Wy kupiliście i możecie być tutaj – powiedział wokalista TSA Marek Piekarczyk, wyglądając przez okno. – Otwórz okno! Otwórz okno! – zaczęli domagać się zgromadzeni w klubie New York fani zespołu.
Za nami 30. jubileuszowa edycja Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich - ŁóPTA, podczas której obejrzeliśmy 15 spektaklów przygotowanych przez grupy teatralne z całego regionu.
od 13 PAŹDZIERNIKA 2017

Wystawa Bogny Juchnowicz

Prace Bogny Juchnowicz (performance, wideoart, fotografia) można oglądać w Poleskim Ośrodku Sztuki. Otwarcie wystawy 13 X o godz. 18. Pokaz jest nagrodą w XXXIV Konkursie im. W. Strzemińskiego dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi  - Sztuki Piękne