Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Premiera książki „Wielka Szpera” autorstwa Marka Millera i Piotra Weycherta, opartej na relacjach ostatnich 90 żyjących świadków akcji wysiedleńczej z łódzkiego getta - połączona z czytaniem fragmentów publikacji przez Adama Ferencego odbędzie się na Stacji Radegast 11 IX o godz. 18.
Premiera „Chłopów” – animowanej ekranizacji nagrodzonej noblem powieści Władysława Reymonta – 12 października otworzy 14. edycję Festiwalu Kamera Akcja. Gościem festiwalu będzie Agnieszka Holland, która spotka się z widzami po pokazie specjalnym swojego najnowszego filmu „Zielona granica”. O produkcji „Strefy interesów” – filmu, który zdobył Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes – opowie oscarowa producentka Ewa Puszczyńska. Na zamknięcie festiwalu zaplanowano pokaz współprodukowanego przez Łódź „Święta ognia” i rozmowę z jego reżyserką Kingą Dębską.
Prapremiery światowe, prapremiery polskie i premiery. Komedie w reżyserii młodych oraz uznanych twórców. Różne oblicza i estetyki komedii. Prapremiera sztuki o Maryli Biedermann - polskiej działaczce niepodległościowej niemieckiego pochodzenia. Jubileuszowa XXX edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Co jeszcze czeka nas w sezonie 2023/2024 w Teatrze Powszechnym w Łodzi?
Alicja Pangowska jest jedną z trojga laureatów Nagrody „Kalejdoskopu” w tegorocznym (2023) Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Naszą uwagę przyciągnął cykl jej obrazów „Z łemkowskich wsi”, zainspirowany kulturą rusińskich mieszkańców Beskidów.
od 4 PAŹDZIERNIKA 2023

Rusza "The Art" Studium Teatralne

W nowym sezonie czeka sporo nowości w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Pierwszą z nich jest "The Art" Studium Teatralne, którego pomysłodawcą oraz autorem jest reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej Michał Rzepka.
RECENZJA. Lata 60. i 70. XX wieku to był w łódzkiej sztuce niezwykły czas – kulminacja twórczości realistycznej tak oryginalnej, że docenianej i hołubionej nie tylko w Łodzi. Dość wspomnieć, że na kolejnych jedenastu prezentacjach prac polskich realistów w warszawskiej Zachęcie to łódzkie malarstwo robiło największe wrażenie. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 22 WRZEŚNIA 2023 / 23 WRZEŚNIA 2023

Jeśli nie chcesz być harcerzem, miej ze sobą chociaż nóż

RECENZJA. Można powiedzieć, że w pewnym sensie czekałem na tę książkę, że brakowało mi takiego osobnego głosu. I nawet jeśli przez ostatnich kilka lat górę wziął sceptycyzm, a gusty literackie bardzo się u mnie wyostrzyły, "Dziwniej nie będzie" Tomasza Smogóra jawi mi się jako propozycja świeża, udana i, trochę paradoksalnie, nieudziwniona, więc nieprzeszarżowana. Pisze Rafał Gawin.
29 SIERPNIA 2023 - 30 WRZEŚNIA 2023

Paralele tożsamości

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku zaprasza na wystawę prac Zenovii Shulhy „Paralele tożsamości - gliniański kilim, tkanina, ubiór, kostium”. Wernisaż 29 VIII o godz. 17 w galerii muzeum przy ul. Narutowicza. Artystka jest pracownikiem Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk.
Czeska „rura”, która miała stać w OFF Piotrkowskiej przez rok, recytując wiersze łódzkich i czeskich poetów, pozostała tam niemal sześć lat. Przez ostatni okres była „niemową”, a teraz, wciąż milcząca, czeka nie wiadomo na co na terenie Domu Literatury przy ul. Roosevelta w Łodzi.
Georges Bizet, Arthur Miller i drum’n’bass. Brzyk, Jakimiak i Obszańska. Muzyka, ruch i trudne tematy – tak można w skrócie opisać plany Teatru Nowego na pierwszą połowę 75. sezonu działalności.