Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Koncert The Legend Of Rock Symphonic rozbrzmi w łódzkiej Atlas Arenie. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej razem z polskimi gwiazdami sceny rockowej zagra największe hity klasycznego rocka.
Patrycja Kowańska, dramaturżka, autorka sztuk i scenariuszy oraz tegoroczna laureatka stypendium Miasta Łodzi, zachwyciła jury i dziennikarzy na 27. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Łodzianka wraz z Dominiką Knapik odebrała dwie nagrody (spośród pięciu) za sztukę "Very Funny".
Great September Showcase Festival & Conference w Łodzi to nie tylko koncerty gwiazd na plenerowej scenie oraz występy początkujących artystów i zespołów na scenach łódzkich klubów. Istotną częścią programu festiwalu, który odbędzie się w dniach 14-16 września są panele dyskusyjne, w których wezmą udział artyści, ich menedżerowie, promotorzy, wydawcy, dziennikarze i przedstawiciele branży muzycznej. Panele i rozmowy odbywać się będą w Przestrzeni przy Piotrkowskiej 217.
Trzy inicjatywy teatralne zrealizują swoje projekty dzięki Fabryce Sztuki w Łodzi. Rezydenci zostali wyłonieni w trzeciej edycji konkursu „Szklarnia - inkubator teatralny” w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Efekty swojej pracy przedstawią do końca roku. Konkurs jest skierowany do artystów i grup teatru niezależnego działających w regionie łódzkim.
Kolejny prezent miastu, a przede wszystkim jego mieszkańcom i miłośnikom sprawili w roku 600-lecia Łodzi autorzy przewodnika „I Ty zostaniesz lodzermenschem”. Już tytuł intryguje – jest bowiem bezpośrednim nawiązaniem do popularnej niegdyś powieści dla młodzieży „I ty zostaniesz Indianinem” Wiktora Woroszylskiego, wydanej w 1960 roku, dwa lata później sfilmowanej.
W Łodzi będzie można uczyć się zawodu animatora filmowego. Podczas bezpłatnej nauki w szkole policealnej, realizowanej w trybie zaocznym, słuchacze dowiedzą się m.in., na czym polega praca animatora na planie filmowym, jak działa branża animacji na świecie i czym różni się animacja 2D od 3D i stop motion. Nabór na kierunek technik animacji prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Od 18 do 27 VIII w Łodzi będzie trwał XII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy. To jeden z najważniejszych polskich festiwali teatru niezależnego i jedyny, który w teatrze odrzuca podziały na gatunki i nurty i nie różnicuje artystów na zawodowców i amatorów.
RECENZJA. Gdy artysta-pedagog odchodzi na emeryturę, nie staje się automatycznie artystą emerytem. Po prostu ma więcej czasu na tworzenie sztuki – to bowiem imperatyw, który nie zanika z czasem. Dojrzały okres życia zwykle nie wiąże się z poszukiwaniami i eksperymentami, raczej z kontynuowaniem opracowanych przez siebie wcześniej metod twórczych. W takim przekonaniu utrzymują nas dzieła emerytowanych nauczycieli Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prezentowane w Galerii ASP przy Piotrkowskiej. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Czym – poza wykorzystywaniem charakterystycznych motywów – sztuka żydowska w Polsce różni się od polskiej, że badacze zajmują się nią jako osobnym zjawiskiem? Z takim pytaniem rozpoczęłam lekturę opublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego pozycji „Każdą iskrą rozpaleni… Żydowscy artyści w kręgu nowej sztuki. Idee – postawy – relacje”. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Najstarszy zachowany oryginalny dokument dotyczący Łodzi można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi! Ze względów konserwatorskich będzie on eksponowany tylko do 6 sierpnia. Spisany na pergaminie przywilej renowacyjny odnawiający prawa miejskie został sprowadzony specjalnie na 600-lecie nadania Łodzi praw miejskich.