Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
26-letni Zygmunt Bilski jest jednym z trojga laureatów Nagrody „Kalejdoskopu” w tegorocznym Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Urzekł nas cykl jego obrazów zatytułowany „Paseizm”, nowocześnie, a zarazem poetycko ujmujących polski folklor.
Poświęcony manufakturze ceramiki w Nieborowie dokumentalny film ze scenami fabularyzowanymi i animacjami powstaje w koprodukcji Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
Wydawnictwo Mamy Projekt opracowało przewodnik turystyczny „Niemapa”, który pomoże rodzicom z dziećmi w ciekawym zwiedzaniu zabytków. Autorem ilustracji jest łódzki rysownik Tomasz Kaczkowski, który zilustrował przewodnik po Skansenie w Kwiatkówku i Grodzisku w Tumie zabawnymi rysunkami.
W Skansenie w Maurzycach odbędą się 15 VII ,,Łowickie Żniwa”. Doroczne wydarzenie przyciąga licznych turystów ciekawych kultury ludowej. Oprócz pokazu obrzędu żniwnego będą warsztaty rękodzieła ludowego i ekspozycja prac twórczyń ludowych oraz warsztaty tańca. Koła gospodyń wiejskich z powiatu łowickiego zaoferują dania kuchni regionalnej.
Nakładem warszawskiej fundacji Muzyka Zakorzeniona oraz Łódzkiego Domu Kultury ukazała się płyta Kapeli Romana Wojciechowskiego. Album prezentuje stylowe wykonania tradycyjnych melodii opoczyńskich nagrane w studiu i w naturalnym kontekście tanecznej zabawy.
Aż 14 filmów zaprezentowała Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. Była to już 52. edycja festiwalu, który istnieje od 1969 roku i jest najstarszym międzynarodowym wydarzeniem tego typu w Polsce.
Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na „Teren zabudowany”. To wystawa prac Katarzyny Józefowicz obrazujących związki człowieka z architekturą. Artystka pokazuje na niej nasze zauroczenie architekturą, ale także nasze zagubienie w nieustannie rozrastających się miastach. „Teren zabudowany” będzie otwarty do 8 września.
RECENZJA. W nietypowym terminie – na początku lipca, w rzadko otwieranym dla widowni pomieszczeniu – malarni Teatru Wielkiego w Łodzi, odbyła się premiera przedstawienia prezentującego mało znane oblicze tańca: choreoterapię. Pisze Magdalena Sasin.
RECENZJA. Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że propozycja Lisy Gerrard i Julesa Maxwella z płyty „Burn” dalece nie dorównuje muzyce Dead Can Dance z najlepszego okresu w latach 80. i 90. XX wieku. Jednak warto było znaleźć się w Teatrze Wielkim w Łodzi, by na żywo posłuchać śpiewającego anioła, doświadczyć bliskości i siły tego niesamowitego głosu. Pisze Bogdan Sobieszek.
Rozpoczął się festiwal kina letniego TME Polówka. 16. edycja, jak zapowiadają organizatorzy ma być rekordowa - pokazanych zostanie 140 tytułów w 20 lokalizacjach. Widzowie będą musieli wybierać spośród dwóch, a czasem trzech propozycji tego samego dnia.