Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Według statystyk od 12 do 14 procent polskiego społeczeństwa ma stałe lub czasowe orzeczenia o różnym stopniu niepełnosprawności. Liczba takich osób może się zmieniać, ale nie zmienia to faktu, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być atrakcyjnym „targetem” dla instytucji kultury. A powinny one brać je pod uwagę choćby dlatego, że nakazuje im to ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Sprawdziliśmy w kilku instytucjach, czy są przygotowane na takich odbiorców.
od 26 MAJA 2023

"Beze mnie jesteś nikim"

26 V na Małej Scenie Teatru Nowego w Łodzi odbędzie się prapremiera „Beze mnie jesteś nikim” w reżyserii Agaty Biziuk. Spektakl powstał na podstawie książki Jacka Hołuba, opatrzonej podtytułem „Przemoc w polskich domach”.
od 1 CZERWCA 2023

My, psy w kosmosie

Teatr Nowy w Łodzi zaprasza na prapremierę bajki muzycznej „My, psy w kosmosie" w reżyserii Przemysława Dąbrowskiego, z tekstem i dramaturgią... Henia Psa - w Dniu Dziecka, 1 VI o godz. 12.
EC1 Łódź podpisała umowę z wykonawcą trzech sal kinowych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej, którym będzie Awaco Project - firma zajmująca się projektowaniem, wyposażaniem oraz modernizowaniem kin, teatrów, centrów kongresowych, sal widowiskowych i konferencyjnych.
Grand Prix łódzkiego festiwalu zdobył w 2023 roku zespół realizujący spektakl "A najważniejsze jest..." w reżyserii Pawła Miśkiewicza z AST Kraków, filia we Wrocławiu.
Jan Szymański z Albinowa pod Głownem, jeden z ostatnich żyjących skrzypków ludowych w województwie łódzkim, został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 12 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.
Od dziewięciu lat w podłódzkim Bukowcu w gminie Brójce organizowany jest Festiwal Kultury. To tak zwana inicjatywa oddolna. Jej sercem są przedstawienia teatru amatorskiego. Tu miejscowa księgowa gra wróżkę, a wójt – Małego Księcia.
Partycypacja stała się modna – na świecie już wiele dekad temu, w Polsce w XXI wieku. Oznacza włączenie obywateli w proces decydowania (przede wszystkim w wymiarze lokalnym) o sprawach, które dotyczą ich codziennego życia. Sama idea jest bardzo dobra. Problem pojawia się na poziomie realizacji. Władza, dokonując wrogiego przejęcia, szybko nauczyła się wykorzystywać partycypację do legitymizowania swoich poczynań, do rozmywania odpowiedzialności za nieudane decyzje. Ostatnim przykładem pozorowanego włączania obywateli w podejmowanie decyzji w Łodzi jest centralizacja miejskich domów kultury, przeprowadzona przy jednogłośnym sprzeciwie strony społecznej.
Czterdziestu świętych Franciszków można oglądać na wystawie „Prawda, dobro, piękno” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Rzeźby twórców naiwnych pochodzą z kolekcji Macieja Balceraka, łodzianina zafascynowanego postacią św. Franciszka ze względu na jego życiową postawę.
W Polsce green filming dopiero raczkuje. Kraje Europy Zachodniej od kilku lat stawiają ekipom filmowym wysokie wymagania w tym względzie. Prędzej czy później i my będziemy musieli spełniać te oczekiwania, żeby móc realizować filmy w koprodukcji na przykład z Wielką Brytanią czy Niemcami – mówi MONIKA GŁOWACKA, szefowa Łódź Film Commission.