Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Błękit oczu tej małej i błękit małej planety widzianej z kosmosu. A pomiędzy nimi błękit nieba, na którym zbierają się ciemne chmury historii. Tak można by podsumować sztukę Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Wawrzyńca Kostrzewskiego, którą jako swój spektakl dyplomowy przygotowali studenci Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Pisze Piotr Grobliński.
„Stephen King na ekranie, obsesja i miłość w Misery” to tytuł wykładu, którego będzie można wysłuchać 28 IV o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Wyładowi towarzyszyć będzie pokaz filmu stanowiący adaptację bestsellerowej powieści Stephena Kinga. Wydarzenie dostępne dla osób niesłyszących, albowiem będzie z udziałem tłumacza języka migowego.
„Łódź w medalach zamknięta. Wystawa z okazji 600-lecia nadania Łodzi – stolicy Województwa Łódzkiego praw miejskich” to tytuł kolekcji prezentowanej do 4 V w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102. Właścicielem kolekcji jest dr n. med. Andrzej Papiewski.
Już tylko do 27 kwietnia można przesyłać zgłoszenia do udziału w III Wojewódzkim Konkursie dla Instrumentalistów Muzyczne Orły 2023 w Łęczycy. W konkursie mogą startować osoby do 17 roku życia zamieszkałe w województwie łódzkim.
Atrakcyjnie zapowiada się majówka w Skansenie w Maurzycach koło Łowicza. Będą oprowadzania z przewodnikiem, warsztaty, wystawy zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych  oraz ciekawa wystawa na plebani. Do dyspozycji zwiedzających zostaną oficjalnie oddane wyremontowane stodoły.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza koncert „Piosenka moja po świecie chodzi”. 16 kwietnia będzie można posłuchać poezji Marii Konopnickiej śpiewanej do muzyki polskich kompozytorów.
„Różne oblicza martwej natury” to tytuł wystawy, która 14 IV rozpocznie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rzgowie. Prace, tematycznie związane z martwą naturą pokażą różne sposoby jej widzenia.
od 14 KWIETNIA 2023

Malarstwo w obfitości

RECENZJA. Godny to jubileusz, gdy jest się czym pochwalić. Na 40. Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi pojawiło się zaskakująco wiele interesujących propozycji, szczególnie z dziedziny malarstwa, co dziwi dodatkowo, gdy tę obfitość porównamy z malarską posuchą na wystawie najlepszych dyplomów z 2022 roku. Czyżby ci, którzy studiują teraz, byli lepszymi malarzami od tych, którzy w ubiegłym roku opuścili mury uczelni? Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 11 KWIETNIA 2023

Humanizowanie muzyką

Mija 30 lat, odkąd profesor Jan Krysiński, ówczesny rektor Politechniki Łódzkiej, zainicjował koncerty „Muzyka na Politechnice”. Przez ten czas cykl zyskał stałych bywalców. Regularne koncerty o tak długiej historii na uczelni technicznej to unikat w skali kraju.
Publiczność XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który odbył się w Teatrze Powszechnym w Łodzi, przyznała tytuł najlepszego spektaklu przedstawieniu „1989” Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery i Mirosława Wlekłego w reżyserii Katarzyny Szyngiery (koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego).