Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Białą Kobrę oraz Grand Prix 33. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi (15 tys. zł) otrzymał film „Apolonia, Apolonia” w reżyserii Lei Glob. Nagrodę specjalną im. Krzysztofa Talczewskiego odebrał wybitny ukraiński reżyser Sergiej Łoźnica.
Zwiedzanie Muzeum Historii Łasku jest bezpłatne, bo muzeum jest działem tutejszej biblioteki, a w Polsce z książnic korzysta się za darmo. Do jego powstania nie przyłożył ręki żaden minister. Istnieje, bo tak chcieli mieszkańcy Łasku i ówczesna dyrektorka biblioteki. To oni są darczyńcami dziewięćdziesięciu dziewięciu procent muzealnych eksponatów. Niebawem muzeum wzbogaci się o stałą wystawę dotyczącą Kolumny.
RECENZJA. W 1967 roku dwaj amerykańscy psychiatrzy opracowali skalę stresu. Według Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a każdej trudnej sytuacji można przyporządkować liczbę punktów, mierząc siłę czynnika stresu. I tak śmierć partnera to 100 punktów, pobyt w więzieniu – 63, ciężka choroba – 53, zmiana pracy – 36. A rozwód? Ma aż 73 punkty, o dziesięć więcej niż śmierć członka rodziny. A mimo to ludzie się rozstają… Dlaczego?
19 X 2023 r. poznaliśmy wyniki pierwszej edycji Konkursu na Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Miasta Łodzi. Konkurs zakładał wyłonienie i nagrodzenie najlepszych realizacji w dziedzinie architektury z terenu miasta Łodzi, których realizacja została zakończona i oddana do użytkowania w ciągu ostatnich 5 lat.
To oni powalczą o nagrody, rozpoznawalność i uznanie świata mody. Znamy nazwiska finalistów konkursu Złota Nitka 2023, organizowanego przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Eksperckie jury zdecydowało, że w gali finałowej swoje kolekcje zaprezentują: Julia Burak, Maria Czarnecka, Robert Geserick, Natalia Kowalska, Monika Łuczak, Oliwia Matlak, Gabriela Nowak, Sandra Skórka, Tomasz Umbras, Hanna Wojciechowska, Anastasiya Zaretskaya i Dominik Żyża.
Zakończyła się stacjonarna edycja 14. Festiwalu Kamera Akcja. Uczestnicy oglądali premierowe tytuły, debatowali na temat branży filmowej, spotkali się ze scenarzystami z Hollywood, poznali najlepsze etiudy i animacje tego sezonu.
Zakończył się ostatni etap „ulepszania” ekspozycji muzealnej w budynku Stacji Radegast. Multimedia, możliwość wyboru treści oraz opowieść o łódzkim getcie i pokazywanie jego elementów przez podświetlenie na największej w kraju makiecie mają ułatwić poznanie i zrozumienie historii i historycznego znaczenia getta. Unowocześniona ekspozycja jest dostępna od 11 X 2023 roku.
27 X o godz. 18 Muzeum Książki Artystycznej otwiera dla zwiedzających tymczasową siedzibę w biurowcu ZENIT przy ul. Sienkiewicza 82/84 w Łodzi.
Nadeszła wiekopomna chwila. Po 11 latach od pomysłu utworzenia Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, po blisko ośmiu latach działania tej instytucji i sześciu od chwili powstania projektu trzech wystaw stałych 12 października dwie z nich zostaną udostępnione zwiedzającym, a wraz z nimi – przebudowane wnętrze EC1 Wschód oraz pięć sal edukacyjnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt do produkcji filmów. Z końcem roku mają być otwarte jeszcze trzy sale kinowe.
od 14 PAŹDZIERNIKA 2023

Premiera "Kartoteki"

Opublikowana i po raz pierwszy wystawiona w roku 1960 "Kartoteka" Tadeusza Różewicza zaliczana bywa do dramatów z nurtu teatru absurdu. Tak jak sztuki Samuela Becketta, Eugène"a Ionesco i innych przedstawicieli tego gatunku, pokazuje sytuację egzystencjalną człowieka w dwudziestym wieku.