Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dużą szansę na zrobienie kariery w świecie mody dostał Tomasz Umbras, który wyjechał z Łodzi do Warszawy ze statuetką Złotej Nitki. Za najlepszego spośród dyplomantów łódzkiego Instytutu Ubioru uznano z kolei Gabriela Datę. A to wszystko podczas siódmej edycji Łódź Young Fashion, festiwalu młodej mody (16-18 XI 2023 r.). Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Polsko-palestyński projekt filmowy „Syn ulicy” Palestyńczyka i Ukraińca, absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi, zdobył nagrodę na największym na świecie festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-19 listopada.
Odwiedzanie muzeów to pozytywny nawyk każdego rozumnego i ciekawego świata człowieka. Upraszczając – dzięki nim możemy zapoznać się z przeszłością. Zdarza się jednak, że to zapoznawanie staje się zbyt bezpośrednie...
14. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja co prawda dobiegł końca, ale Krytyk ciągle Pisze… Podczas gali otwarcia rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu, w którym jury twórców filmowych (w składzie: Agnieszka Dziedzic, Magdalena Malisz, Kuba Mikurda) zdecydowało się wyróżnić między innymi moją nieskromną opinię na temat „Barbie” Grety Gerwig. 
Ukazała się poświęcona polskiemu światu komiksowemu książka Piotra Kasińskiego „Komiksowy kalejdoskop”, opublikowana przez Wydawnictwo Kurc z Koluszek. Większość zamieszonych w niej felietonów pochodzi z „Kalejdoskopu”.
RECENZJA. Wszystko, co nas otacza – każdy przedmiot czy niepochodzący od natury obiekt, jak wiadomo, ktoś musi wymyślić i opracować. Co zajmuje najmłodszych projektantów, studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, można przekonać się dzięki wystawie 33. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt w holu Centrum Promocji Mody ASP. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi ogłosiła konkurs na projekt plakatu z okazji jubileuszu 75-lecia powstania wytwórni. Prace konkursowe można składać do 10 grudnia.



RECENZJA. Monodram uznaje się za najtrudniejsze zadanie aktorskie. Samotność aktora na scenie jest największym wyzwaniem dla jego talentu, siły psychicznej, niezawodności pamięci – przedstawiony publiczności długi monolog powinien zmusić ją do skupienia, zaangażować emocjonalnie. Doświadczeni aktorzy często marzą o choćby jednej takiej zawodowej próbie w swojej karierze. Potrzebują tylko dobrego, nośnego tekstu. A takich, z których udałoby się zbudować półtoragodzinny spektakl i nie znużyć widzów, nie ma zbyt wiele. Pisze Gustaw Romanowski.
od 2 GRUDNIA 2023 / 7 GRUDNIA 2023

Premiera „Księgi Dżungli”

Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. 2 XII odbędzie się premiera „Księgi Dżungli” w reżyserii Anny Rozmianiec – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga.
Michał Urbaniak, Hania Rani oraz Irena Hussar 12 listopada odebrali statuetki podczas gali wręczenia nagrody Człowieka ze Złotym Uchem 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit.