Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
12 LIPCA 2024 - 14 LIPCA 2024

Festiwal Audioriver 2024 w Łodzi!

Jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie Środkowo-Wschodniej od 2024 roku będzie odbywać się w Łodzi. Wchodząc w pełnoletniość w 2024 r., festiwal opuszcza rodzinne gniazdo i przenosi się z Płocka do nowej lokalizacji. Karnety już w sprzedaży.
RECENZJA. Sale Centralnego Muzeum Włókiennictwa zajmują prace rzeźbiarza Xawerego Wolskiego. Tytułowe „Sploty” objawiają się w obieranych przez artystę technikach pracy, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie. Wolski łączy je często z nietypowymi dla włókiennictwa materiałami, szydełkując z drutu, wyplatając z źdźbeł trawy, splatając sznury terakotowych korali. Pisze Maria Mażewska.
od 29 GRUDNIA 2023

Kalejdoskop 01/24

NOWY NUMER. Przyglądamy się fenomenowi tańca i muzyki tradycyjnej, które coraz więcej zwolenników znajdują w mieście. Młodzi ludzie, często wykształceni muzycznie, dają się porwać wirowi oberków, mazurków i polek – uczą się grać, uczą się tańczyć. Zanikająca kultura wsi staje się językiem budującym subkulturę miejską. To sięganie do korzeni, czasem bardzo głęboko, jest wyrazem potrzeby poszukiwania tożsamości, oparcia się na czymś prawdziwym w czasach rozmywania się standardów i hierarchii.
Poza tym – styczeń otwiera rok 50-lecia istnienia „Kalejdoskopu”, a przy okazji jubileuszu od numeru lutowego magazyn zmienia swój wygląd… Zależy nam na podtrzymywaniu rozmowy i wspieraniu wrażliwości, dokładaniu naszego skromnego głosu, niewielkiej cegiełki do wspólnego dobra, jakim jest kultura. Jako wspólne dobro i zobowiązanie traktujemy również „Kalejdoskop” i jego 50-letnią historię, której – z dumą to sobie uświadamiamy – jesteśmy częścią.
Teatr Pinokio w Łodzi poszukuje aktora i aktorki. Oczekiwania: talent, sceniczny temperament, umiejętności taneczne i wokalne, ale też wrażliwość na wielopokoleniową publiczność. Zgłoszenia wideo do pierwszego etapu można nadsyłać do 14 stycznia.
Autor nagrodzonego Orłami i Złotymi Lwami filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reżyser Mariusz Wilczyński zakłada swoją pracownię na Księżym Młynie. Jest jednym z jedenastu nowych lokatorów lokali użytkowych, którzy będą prowadzić działalność w obszarze kultury i sztuki w świeżo wyremontowanych lokalach.
Instalacja Antoniego Starczewskiego "Ściana światła" zostanie otwarta 20 XII o godz. 18 w ms1. "Ściana światła", wykonana ze specjalnie przygotowanych ceramicznych kinkietów, została oficjalnie zaprezentowana publiczności 27 stycznia 1970 roku we foyer przebudowanego Teatru im. Jaracza.
Licząca 78 lat „Rosi” pojechała z Tomaszowa Mazowieckiego nad morze. Tu zostanie rozebrana do rosołu, poddana zabiegom pielęgnacyjnym, a potem odnowiona, żeby wyglądała jak w młodości. Następnie wróci do domu, czyli do… Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.
Marek Bieńczyk – pisarz, laureat nagrody Nike, tłumacz Ciorana czy Kundery, eseista, historyk literatury, pasjonat enologii – zdobył przyznawaną przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Statuetkę oraz czek na 50 000 złotych wręczono w czasie gali, która zakończyła XVII Festiwal Puls Literatury.
od 16 GRUDNIA 2023

Premiera "Frankensteina"

Wiktor Frankenstein, żądny sławy i pieniędzy uczony, tworzy dzieło swojego życia, powołując na świat człowieka „idealnego”. Na swoją 300. premierę, a zarazem obchody jubileuszu 75-lecia placówki zaprasza Teatr Arlekin - 16 XII o godz. 17.
Gdzie spędzić sylwestra? Może w „kulturze”… Łódzkie teatry i filharmonia zapewniają, że z nimi rok 2023 będzie można pożegnać atrakcyjnie. Na widzów czeka włoska gala operowa, muzyka filmowa oraz spektakle teatralne z szampanem.