Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Marek Bieńczyk – pisarz, laureat nagrody Nike, tłumacz Ciorana czy Kundery, eseista, historyk literatury, pasjonat enologii – zdobył przyznawaną przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Statuetkę oraz czek na 50 000 złotych wręczono w czasie gali, która zakończyła XVII Festiwal Puls Literatury.
od 16 GRUDNIA 2023

Premiera "Frankensteina"

Wiktor Frankenstein, żądny sławy i pieniędzy uczony, tworzy dzieło swojego życia, powołując na świat człowieka „idealnego”. Na swoją 300. premierę, a zarazem obchody jubileuszu 75-lecia placówki zaprasza Teatr Arlekin - 16 XII o godz. 17.
Gdzie spędzić sylwestra? Może w „kulturze”… Łódzkie teatry i filharmonia zapewniają, że z nimi rok 2023 będzie można pożegnać atrakcyjnie. Na widzów czeka włoska gala operowa, muzyka filmowa oraz spektakle teatralne z szampanem.
Zakończyła się 6. edycja jedynego w Polsce festiwalu wideoklipów - PL Music Video Awards (7-9 XII 2023). Jury w składzie: Bovska, Helena Ganjalyan, Maciej Aleksander Bierut, Filip Załuska i Michał Jankowski zdecydowało, że najlepszym polskim teledyskiem 2023 jest klip autorstwa Nikodema Marka i Kuby Wójcika do utworu "Fifi Hollywood" Darii Zawiałow. 17 XII o godz. 15 zaplanowano pokaz teledysków.
To było największe marzenie dziewcząt ze wsi, pragnących dla siebie lepszego losu. O kosztach awansu społecznego, murach nie do przebicia i niewypłakanych łzach mówiła Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, podczas spotkania prowadzonego przez Martę Zdanowską w ramach XVII Festiwalu Puls Literatury w Domu Literatury w Łodzi.
W sobotę 9 XII 2023 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi zakończył się 3. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz. Zwyciężczynią konkursu została 18-letnia Marie Helling z Niemiec, drugą nagrodę zdobył Jakub Staszel z Polski, trzecią – Koreanka Jelin Lee.
Instalacja Stanisława Dróżdża "Alea iacta est" po raz pierwszy została zaprezentowana na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku. Teraz można ją oglądać w Muzeum Sztuki ms2 w Manufakturze. Kostki do gry szczelnie, od góry do dołu, pokrywają ściany galerii...
RECENZJA. Czy sztuka i design mogą mówić o „niematerii”, posługując się nie konceptem, a obiektami materialnymi właśnie? Wydaje się to paradoksem, ale artyści radzą sobie z nim, poprzez obiekty odsyłając widza do niematerialnej rzeczywistości. O pierwszym Festivalu ART&DESIGN w Akademickim Centrum Designu pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Teatr Przebudzeni z Ostródy spektaklem „Szatnia” wygrał zakończony w niedzielę 36. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich. Przyznanie nagrody za Najlepszy Spektakl Teatru Niezawodowego (w wysokości 6 tys. zł na ręce reżysera)  jury uzasadniło „porywającą obecnością sceniczną zespołu aktorskiego oraz odczytaniem estetyki teatru Tadeusza Kantora na własnych warunkach”.
Licząca ponad sto lat zabytkowa bordiura oraz równie leciwe polichromie ścienne i złocenia w saloniku pistacjowym Pałacu Rodziny Poznańskich odzyskały dawny blask. Odrestaurowane pomieszczenie pierwotnie należące do prywatnej przestrzeni Leonii, żony Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, jest już dostępne dla zwiedzających.