Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Zakończyła się 6. edycja jedynego w Polsce festiwalu wideoklipów - PL Music Video Awards (7-9 XII 2023). Jury w składzie: Bovska, Helena Ganjalyan, Maciej Aleksander Bierut, Filip Załuska i Michał Jankowski zdecydowało, że najlepszym polskim teledyskiem 2023 jest klip autorstwa Nikodema Marka i Kuby Wójcika do utworu "Fifi Hollywood" Darii Zawiałow. 17 XII o godz. 15 zaplanowano pokaz teledysków.
To było największe marzenie dziewcząt ze wsi, pragnących dla siebie lepszego losu. O kosztach awansu społecznego, murach nie do przebicia i niewypłakanych łzach mówiła Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, podczas spotkania prowadzonego przez Martę Zdanowską w ramach XVII Festiwalu Puls Literatury w Domu Literatury w Łodzi.
W sobotę 9 XII 2023 roku w Akademii Muzycznej w Łodzi zakończył się 3. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz. Zwyciężczynią konkursu została 18-letnia Marie Helling z Niemiec, drugą nagrodę zdobył Jakub Staszel z Polski, trzecią – Koreanka Jelin Lee.
Instalacja Stanisława Dróżdża "Alea iacta est" po raz pierwszy została zaprezentowana na 50. Biennale Sztuki w Wenecji w 2003 roku. Teraz można ją oglądać w Muzeum Sztuki ms2 w Manufakturze. Kostki do gry szczelnie, od góry do dołu, pokrywają ściany galerii...
RECENZJA. Czy sztuka i design mogą mówić o „niematerii”, posługując się nie konceptem, a obiektami materialnymi właśnie? Wydaje się to paradoksem, ale artyści radzą sobie z nim, poprzez obiekty odsyłając widza do niematerialnej rzeczywistości. O pierwszym Festivalu ART&DESIGN w Akademickim Centrum Designu pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Teatr Przebudzeni z Ostródy spektaklem „Szatnia” wygrał zakończony w niedzielę 36. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich. Przyznanie nagrody za Najlepszy Spektakl Teatru Niezawodowego (w wysokości 6 tys. zł na ręce reżysera)  jury uzasadniło „porywającą obecnością sceniczną zespołu aktorskiego oraz odczytaniem estetyki teatru Tadeusza Kantora na własnych warunkach”.
Licząca ponad sto lat zabytkowa bordiura oraz równie leciwe polichromie ścienne i złocenia w saloniku pistacjowym Pałacu Rodziny Poznańskich odzyskały dawny blask. Odrestaurowane pomieszczenie pierwotnie należące do prywatnej przestrzeni Leonii, żony Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, jest już dostępne dla zwiedzających.
Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu jest znane wśród artystów z odbywającego się tutaj Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego „Triennale z Martwą Naturą” oraz niegdysiejszych plenerów nad Wartą. Znaczna część z kilkuset dzieł sztuki zgromadzonych w magazynie instytucji nigdy nie była pokazywana publiczności, ale – choć są chęci na ich eksponowanie, w najbliższym czasie w sieradzkiej galerii nie będzie na to szans. Placówka dostała ponad milion złotych rządowej dotacji na remont i z tego powodu musi mocno ograniczyć działalność wystawienniczą.
RECENZJA. Powiedzieć, że tematyka „Raju utraconego” Miltona jest uniwersalna, to nie powiedzieć nic. Za pomocą tego dwuwyrazowego tytułu można nie tylko streścić fragment Starego Testamentu, ale także snuć refleksję o wojnach, konfliktach, klęskach żywiołowych i innych nieszczęściach prześladujących od wieków ludzi, którzy utracili raj. Przed twórcami inscenizacji opery Krzysztofa Pendereckiego inspirowanej poematem angielskiego poety stanęło więc zadanie jednocześnie fascynujące i niezwykle trudne. Pisze Magdalena Sasin.
Nagrodę im. Tadeusza Kotarbińskiego 2023 za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych otrzymał Jakub Gałęziowski, autor książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny", wydanej przez Krytykę Polityczną. Była to IX edycja przyznania nagrody powołanej przez Uniwersytet Łódzki.