Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Łodzi trwały zdjęcia do najnowszego filmu Magnusa von Horna pod tytułem „Mamka”. Łódzkie wnętrza i plenery tym razem „grają” Kopenhagę z lat 20. XX wieku. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, autor nagradzanych obrazów „Intruz” i „Sweat”, opowiada historię młodej szwaczki, która stara się przetrwać w bezwzględnym powojennym świecie.
Wymyślona przez Józefa Robakowskiego w 2001 roku łódzka Nagroda Kobro, przyznawana artystom przez artystów, początkowo wręczana była w Galerii Wschodniej, następnie, od 2011 roku,  w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ostatnio jednak inicjator wycofał nagrodę z tej instytucji, ponieważ nie podoba mu się to, co dzieje się w muzeum po tym, jak jej dyrektorem został Andrzej Biernacki.
Niebawem minie pięć miesięcy od czasu, gdy Ministerstwo Edukacji i Nauki zażądało od  Muzeum Pałac Saski w Kutnie zwrotu półmilionowej dotacji, którą placówka otrzymała w ramach programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”, przez sejmową opozycję zwanego „willą plus”. Jeśli muzeum będzie musiało oddać dotację, jego dalsza działalność stanie pod znakiem zapytania.
3 LISTOPADA 2023 / 5 LISTOPADA 2023

Burza emocji w Jaraczu

Na premierę „Burzy” Williama Szekspira zaprasza 4 XI o godz. 19 Teatr im. Jaracza – z okazji jubileuszu 135-lecia sceny. Spektakl zabierze nas w podróż po ludzkich namiętnościach, pragnieniach, tęsknotach, lękach i nadziejach. Istotna jest tutaj refleksja, że nawet przemożne pragnienie zemsty przemienić się może w gotowość do przebaczenia i chęć pojednania, że miłość zwycięża nienawiść i podłość. Reżyseria – Ivan Krejčí.
Już tylko do 31 X do godziny 23.59 można głosować na Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie w ogólnopolskim konkursie na najlepszy produkt turystyczny 2023 roku.Obydwa obiekty turystyczne są częścią Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
od 30 PAŹDZIERNIKA 2023

Kalejdoskop 11/23

NOWY NUMER. Ekologiczny znaczy lepszy. Słowo to w XXI wieku zrobiło zawrotną karierę. Do tego stopnia, że wytarło się i zużyło. Stało się słowem kluczem, który jednak nie pasuje do właściwego zamka. Fałszywa świadomość dodatkowo przeszkadza w uporaniu się z problemem współczesności, jakim jest degradacja środowiska naturalnego i groźba katastrofy klimatycznej. 
W dniach od 22 do 27 III 2024 r. w Łodzi na Scenie Monopolis odbędzie się druga edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS. W ciągu pięciu dni będzie można obejrzeć dziesięć spektakli przygotowanych przez znanych i debiutujących artystów oraz trzy pokazy mistrzowskie. Dyrektorem imprezy jest Andrzej Seweryn.
RECENZJA. Znacząca dedykacja otwiera książkę Błażeja Ciarkowskiego „Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej”. Brzmi: „Pamięci tych, którzy odbudowywali, projektowali i budowali Polskę” – to wyraz szacunku 41-letniego architekta i historyka sztuki, który w ciągu wielu lat przeprowadził rozmowy z czterdziestoma polskimi architektami, urbanistami i konstruktorami starszego pokolenia, a ich efekty zamieścił we wspomnianej publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza 10 XI na program poetycki poświęcony trzem braciom Różewiczom.
26 PAŹDZIERNIKA 2023 - 28 KWIETNIA 2024

Sploty Wolskiego

26 X Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwiera wystawę ”Xawery Wolski. Sploty”. Zaprezentuje na niej nieznane szerzej dzieła artysty nawiązujące do tkania, splatania i innych technik włókienniczych.