Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Kim był wampir z Bałut, kto porównał rzeźby na pałacu Poznańskich do strachów na wróble, gdzie w Łodzi można spotkać nocą nagą piękność wędrującą po dachu? – na te i inne pytania o literackiej proweniencji odpowiadają Katarzyna Badowska i Karolina Kołodziej w książce „Przewodnik literacki po Łodzi”.
Radosna informacja! Od numeru lutowego w "Kalejdoskopie" stała rubrykę prowadził będzie Łukasz Maciejewski, ceniony dziennikarz oraz krytyk filmowy i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi i Uniwersytetu SWPS, stały gość "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura. 
- Idea obserwowania ptaków ma w sobie jakieś związek z dawnymi tradycjami łowieckimi. Czasem trzeba się skradać, wykazywać cierpliwością, spostrzegawczością. A jednocześnie wolna jest od wiadomego efektu polowań - mówił podczas spotkania w Łódzkim Domu Kultury. Stanisław Łubieński, kulturoznawca, ukrainista, autor m.in. książki "Dwanaście srok za ogon" nominowanej w tym roku do Nagrody Literackiej "Gdynia" i Nagrody Nike, laureat Nagrody Nike Czytelników 2017
Ponad 102 tysiące oddanych głosów przez mieszkańców regionu na projekty w ramach pierwszego Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Największa liczba głosów padła na 32 projekty, na których realizację w przyszłym roku zostanie przeznaczonych prawie 5 milionów złotych!
Podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wręczono Nagrodę POLIN 2017. Laureatką 3. edycji konkursu została Joanna Podolska, działająca na rzecz zachowania pamięci o historii łódzkiej społeczności żydowskiej dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Od 6 grudnia można ponownie oglądać oraz korzystać z fotoplastikonu należącego do zbiorów Muzeum Kinematografii. Zabytkowe urządzenie zostało wykorzystane w filmie Juliusza Machulskiego „Vabank”.
– Kiedy matka nie chciała oddać dziecka, wyrwali je i rzucili nad głowami wszystkich jak kawał mięsa. Oni byli tak wyniszczeni, że nie wyglądali jak ludzkie istoty... Przepraszam, wrócę – powiedział łamiącym się głosem Jan Karski i wybiegł z kadru, płacząc.
„Sztuka wobec dobra i zła” to temat grudniowego numeru KALEJDOSKOPU. Szukajcie KALEJDOSKOPU w kioskach Ruchu, Salonikach Prasowych, Empiku i Łódzkim Domu Kultury. Dostępny jest także w prenumeracie: https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego 
– Patrzył na nas jak człowiek spędzający ostatnie święta z rodziną, ale zrozumiałam to dopiero później – stwierdziła Maria Siwiec, żona Ryszarda Siwca, który dokonał aktu samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w 1968 roku. Temu dramatycznemu wydarzeniu poświęcony jest film dokumentalny „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa, nagrodzony w 1991 roku Feliksem – Europejską Nagrodą Filmową.
Aniela Gabryel zdobyła Grand Prix 27. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” za film „Kiedy ten wiatr ustanie”, opowiadający o dramatycznym losie Tatarów Krymskich. Nagrodę Miasta Łodzi oraz statuetkę Białej Kobry reżyserka odebrała podczas gali finałowej festiwalu 25 listopada w Muzeum Kinematografii.