Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Polacy mają kompleks tożsamości – nie bardzo wiedzą, kim są. Czy jesteśmy Europejczykami, czy do Europy nam daleko? Jakiej jesteśmy proweniencji – folwarczno-chłopskiej czy szlachecko-folwarcznej? – mówi JERZY STUHR, wybitny aktor i reżyser, który reżyseruje „Szewców” Stanisława Ignacego Witkiewicza w Teatrze Nowym w Łodzi. 
Tematy duchowości i religii pozostawię komuś innemu, dodam tylko, że dla mnie w świecie tego spektaklu duchowość w zasadzie nie istnieje lub odcięta jest od źródła. Są tylko ludzie, którzy w coś wierzą i ta wiara powoduje narastanie zła, bo nie potrafią się zatrzymać – przyznaje Agnieszka Więdłocha nagrodzona za najlepszą rolę żeńską w minionym sezonie teatralnym.
– Moi rodzice są łódzkimi restauratorami. Mogłam edukować się w tym kierunku, bądź studiować kierunki związane z biznesem, aby pójść w ślady rodziców. Mam taką naturę, że zawsze idę trochę pod prąd – przyznaje ZUZANNA ZIELIŃSKA, laureatka naszej reaktywowanej nagrody dla młodego aktora „za kulturę słowa” wręczonej na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
KALEJDOSKOP 1/2018 – coolturalny prezent na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. „Kultura kołem się toczy” to temat numeru, a w nim m.in.:
Nie będzie międzynarodowej wystawy EXPO w Łodzi w 2022 roku. Przegraliśmy z Buenos Aires  62 głosy do 56 – tak 15 listopada zdecydowali komisarze z Biura Wystaw Światowych. Ale rewitalizacja miasta, która miała być tematem wystawy, będzie kontynuowana.
Świąteczny serwis z najważniejszymi wywiadami, które ukazały się na łamach „Kalejdoskopu” w ostatnim półroczu - oto prezent dla naszych Czytelników (także potencjalnych przyszłych) na zbliżające się święta. Zaczynamy 22 grudnia,
Łódzki Fundusz Filmowy w 2017 roku dofinansował 11 filmów na łączną kwotę 1,2 mln zł (więcej środków na realizację obrazów filmowych można pozyskać tylko z funduszu mazowieckiego). Na terenie Łodzi i regionu łódzkiego zrealizowano ponad 300 dni zdjęciowych do różnych produkcji audiowizualnych. Łódzki Fundusz Filmowy świętował w tym roku 10-lecie istnienia.
W ramach całorocznego projektu „Muzeum to ja” prowadzonego przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola powstał film o historii Zduńskiej Woli „Miejsce, w którym mieszkam”. Aktorami i narratorami zostali mieszkańcy.
Krótkometrażowy film animowany „Ucieczka” w reżyserii Jarosława Konopki, zrealizowany przez łódzkie Studio Filmowe Anima-Pol, otrzymał Nagrodę specjalną jury Festiwalu Filmów Animowanych w Londynie.
Gala Operowa zaplanowana na 27 stycznia 2018 r., i wszystkie wydarzenia jej towarzyszące, nie odbędą się. Koncert z udziałem Mariusza Kwietnia i Joanny Woś zostaje przeniesiony na 27 maja 2018 r. Zakupione bilety zachowują ważność. Rezerwacje zostaną automatycznie przebukowane lub będą zwracane pieniądze za bilety.