Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Jestem widzem teatralnym, któremu bliskie są uwagi Tadeusza Boya-Żeleńskiego, że teatr bardziej porusza wrażliwość niż intelekt. Teatr współczesny próbuje na nowo definiować kategorie filozoficzne, co z zainteresowaniem obserwuję z racji swojego filozoficznego wykształcenia.
RECENZJA. Dziś, gdy zewsząd „napierają” na nas budowle co najmniej brzydkie, obejrzenie tak znakomitych przykładów architektury może dać nie lada przyjemność. I – ostrzegam – obudzić apetyt na wizualną jakość otoczenia… O wystawie „Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design”.
7 stycznia o godzinie 10 otwarte zostanie dla zwiedzających Centrum Nauki i Techniki EC1 – trzy ścieżki edukacyjne, które oferują niezwykłą podróż – od węgla do atomu i z Ziemi do najdalszych gwiazd.
Utalentowany malarz, rzeźbiarz, projektant mebli i jachtów. Wybitny nauczyciel, którego misją było stworzenie szkoły pełnej otwartych na świat i wszechstronnie wykształconych studentów. Nic dziwnego, że prof. Romana Modzelewskiego czterokrotnie wybierano na rektora PWSSP w Łodzi, której koncepcję programową współtworzył i którą ocalił od likwidacji w latach 50. XX wieku.
Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, Waldemar Wolański wygrał konkurs na dyrektora Teatru Lalek „Arlekin” w Łodzi. Jego kandydatura czeka na podpis prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.
RECENZJA. Te sceny łączy rosnącą groza. Waldemar Zawodziński, reżyserując „Operetkę" Gombrowicza, pierwszy w tym sezonie dyplom w Teatrze Studyjnym, reaktywuje dla sceny tę kategorię, zwykle nieobecną w ironicznym i zdystansowanym teatrze politycznym. Pisze - Łukasz Kaczyński.
Jak się dowiedzieliśmy ze sprawdzonych źródeł, nowym dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki będzie Dariusz Leśnikowski, który wygrał konkurs organizowany przez Wydział Kultury UMŁ. Zastąpi on na tym stanowisku wieloletnią dyrektor - Elżbietę Fuchs.
– Dziś sława stała się celem samym w sobie, ludzie są znani z tego, że są, nie dlatego, że coś sobą reprezentują. Liczy się obecność w mediach, liczba „lajków” na portalach, czysta statystyka. Żadna treść intelektualna czy emocjonalna – mówi ANITA LIPNICKA.
122. rocznicę pokazu braci Lumiere Łódź uczciła spotkaniem z Janem Jakubem Kolskim, który realizuje swój kolejny film „Ułaskawienie”. Reżyser rozmawiał z dziennikarzami przy ul. Piotrkowskiej 15 – to tutaj 13 stycznia 1907 roku jego pradziadek otworzył kino o nazwie Teatr Optique Parisienne.
Od stycznia na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi oglądać będzie można nową komedię – Wszystko w rodzinie Raya Cooneya w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa. Premiera sztuki odbędzie się w wieczór sylwestrowy o 20:00.