Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
122. rocznicę pokazu braci Lumiere Łódź uczciła spotkaniem z Janem Jakubem Kolskim, który realizuje swój kolejny film „Ułaskawienie”. Reżyser rozmawiał z dziennikarzami przy ul. Piotrkowskiej 15 – to tutaj 13 stycznia 1907 roku jego pradziadek otworzył kino o nazwie Teatr Optique Parisienne.
Od stycznia na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi oglądać będzie można nową komedię – Wszystko w rodzinie Raya Cooneya w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa. Premiera sztuki odbędzie się w wieczór sylwestrowy o 20:00.
Brakuje nam w Polsce liderów, mistrzów, takich jak Jan Nowak-Jeziorański, Jan Karski czy ksiądz Józef Tischner, Jan Paweł II. Ich poglądy były jednoznaczne, z odwagą piętnowali pewne zachowania. Zostało nasze pokolenie, a za nami nie ma żadnego duchowego zaplecza. Nie ma lidera, do którego można przyjść z pytaniem: „co mam robić” - przyznaje SYMCHA KELLER, wieloletni przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi, który wraca do grania muzyki.
Wywodzenie wizji świata z „Mein Kampf” łatwo może doprowadzić do spustoszeń, ale w otoczeniu dzienników Klemperera, studium Bullocka, pamiętników gettowych i obozowych lektura ta może być pouczającym doświadczeniem, szczepionką przeciwko populizmom. Przynajmniej częściową - mówi JACEK DEHNEL, pisarz, poeta tłumacz, gość Igrzysk Wolności 2017, które odbyły się pod hasłem „Cyfrowa Re:wolucja”.
Nie myślę o sobie jako o artystce awangardowej. Ale jeśli się wpisuję w to określenie, to się cieszę, bo forma eksperymentalna jest mi bliska. Staram się przekraczać ograniczenia, konwencje – to, co już zasłyszałam lub zobaczyłam, jest dla mnie przeszłością. Zawsze trzeba iść krok dalej.
Eksperymenty mogą być udane lub nieudane. Co jest kryterium tego rozróżnienia? - mówi w rozmowie z Piotrem Groblińskim ALEKSANDRA CHCIUK, artystka audiowizualna, pianistka i kompozytorka, dwa lata temu ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi w pracowni Józefa Robakowskiego. Jej ostatni film traktuje o chmurach dźwiękowych.
– Gdybym pozostał tylko w warstwie czysto dźwiękowej, moje utwory byłyby jedynie sprytną i zgrabną układanką. A ja szukam treści – mówi kompozytor ARTUR ZAGAJEWSKI*, zwycięzca 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo, łodzianin pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego.
– Gruntownie pojęte przewodnictwo w kulturze jest w istocie przewodnictwem duchowym. Dobry przewodnik duchowy to człowiek, który potrafi słuchać, odczytywać znaki czasu i kierować się duchem, nie literą – uważa ks. WALDEMAR SONDKA, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji łódzkiej i dyrektor Teatru Logos
– Polacy mają kompleks tożsamości – nie bardzo wiedzą, kim są. Czy jesteśmy Europejczykami, czy do Europy nam daleko? Jakiej jesteśmy proweniencji – folwarczno-chłopskiej czy szlachecko-folwarcznej? – mówi JERZY STUHR, wybitny aktor i reżyser, który reżyseruje „Szewców” Stanisława Ignacego Witkiewicza w Teatrze Nowym w Łodzi. 
Tematy duchowości i religii pozostawię komuś innemu, dodam tylko, że dla mnie w świecie tego spektaklu duchowość w zasadzie nie istnieje lub odcięta jest od źródła. Są tylko ludzie, którzy w coś wierzą i ta wiara powoduje narastanie zła, bo nie potrafią się zatrzymać – przyznaje Agnieszka Więdłocha nagrodzona za najlepszą rolę żeńską w minionym sezonie teatralnym.
– Moi rodzice są łódzkimi restauratorami. Mogłam edukować się w tym kierunku, bądź studiować kierunki związane z biznesem, aby pójść w ślady rodziców. Mam taką naturę, że zawsze idę trochę pod prąd – przyznaje ZUZANNA ZIELIŃSKA, laureatka naszej reaktywowanej nagrody dla młodego aktora „za kulturę słowa” wręczonej na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.