Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Rozpoczyna się 8. edycja Transatlantyk Festival. To trzecia odsłona tej imprezy w Łodzi. Podczas ośmiu festiwalowych dni pokazanych zostanie ponad 200 filmów z 60 krajów świata, a 50 z nich będzie miało na Transatlantyku swoją polską premierę. Pokazom filmowym będą towarzyszyć spotkania z twórcami. Transatlantyk to także wydarzenia muzyczne, warsztaty, wykłady oraz debaty.
– Kiedy skończyłem Szkołę Filmową w Łodzi, już wiedziałem, jakie filmy chcę tworzyć: pochodzę z małego miasteczka i to będzie mój temat. Było trochę tak, jakbym postanowił zostać księdzem. Miasteczko to przecież spore ograniczenie, ale jak się w nie wierzy, dostrzega się, że jednak są dia-menty w popiele – mówi reżyser ANDRZEJ BARAŃSKI.
O muzyce, która nie jest tylko dźwiękową ilustracją filmu, nowych kompozycjach stworzonych do „Pawła, apostoła Chrystusa”, o rynku kompozytorskim w Europie i USA mówi JAN A.P. KACZMAREK, laureat Oscara, twórca i dyrektor festiwalu Transatlantyk, którego ósma edycja odbędzie się w Łodzi w dniach 13-20 lipca.
Organizatorzy Transatlantyku ogłosili pełny program festiwalu, który po raz trzeci odbędzie się w Łodzi w dniach 13-20 lipca. Zaprezentowanych zostanie blisko 200 filmów, pojawią się goście ze świata kina i muzyki, kursy mistrzowskie poprowadzą: Sally Potter, Diane Warren, Dan Lebental, Annette Insdorf i Joanna Kos-Krauze.
Był 2008 rok. Na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie prowadziłem spotkania z twórcami, zapowiadałem projekcje. Podeszła do mnie śliczna dziewczyna – wyglądała najwyżej na piętnaście lat.
Organizatorzy Transatlantyk Festival przedstawiają kolejne tytuły filmów w sekcji Nowe Kino, w której o serca publiczności powalczą produkcje prosto z międzynarodowych festiwali: Sundance, Wenecji, Tribeca, South by Southwest i Cannes. Widzowie zdecydują, który z nich zdobędzie Transatlantyk Distribution Award - 40 tys. zł na wsparcie dystrybucji w polskich kinach.
Znane są już tytuły, które powalczą o nagrody w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na Transatlantyk Festival. Wszystkie filmy będzie można obejrzeć podczas tegorocznej, ósmej już edycji festiwalu, który odbędzie się w dniach 13 - 20 lipca w Łodzi.
– Kiedy skończyłem Szkołę Filmową w Łodzi, już wiedziałem, jakie filmy chcę tworzyć: pochodzę z małego miasteczka i to będzie mój temat. Było trochę tak, jakbym postanowił zostać księdzem. Mia-steczko to przecież spore ograniczenie, ale jak się w nie wierzy, dostrzega się, że jednak są diamenty w popiele – mówi reżyser ANDRZEJ BARAŃSKI.
Przyznaję się bez bicia – „Zimna wojna”, nagrodzona Złotą Palmą za reżyserię, nie zachwyciła mnie. I wciąż zastanawiam się dlaczego. Zobaczyłem dobry film mistrza kina Pawła Pawlikowskiego, ale o dreszczu emocji, wzruszeniu czy łzach (powszechnie udzielających się widzom w Cannes) nie było mowy. Nie drgnęła ani jedna czuła struna, choć mam się za dość sentymentalnego i zdarzało mi się płakać pod wpływem ekranowych historii.
Pozostaje wierna sobie. Nie idzie na kompromisy. Po sukcesie debiutu „Wieża. Jasny dzień” na festiwalu w Gdyni Jagoda Szelc (wtedy jeszcze studentka Szkoły Filmowej w Łodzi) została obwołana objawieniem polskiej kinematografii. Błyskawicznie zrobiła kolejny niezwykły film, którym kontynuuje artystyczną wypowiedź, mówiąc własnym językiem.