Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Kiedy wymyśliłem sobie ruchome obrazy, postanowiłem zachować status Janka Muzykanta. Eksperymentowałem do szuflady. I nagle przyszedł światowy sukces - mówi MARIUSZ WILCZYŃSKI, reżyser, malarz, performer.
Grand Prix zakończonego w sobotę Festiwalu "Łodzią po Wiśle" zdobyła fabuła "Fragmenty" w reż. Agi Woszczyńskiej. Festiwal jest doroczną prezentacją dorobku studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, która odbywa się w warszawskim kinie Iluzjon.
Do Meksyku, Chile, Kolumbii, Argentyny i Brazylii trafią animatorzy studia i Se-ma-for Muzeum Animacji z warsztatami animacji poklatkowej dla profesjonalistów i młodzieży, wykładami i projekcjami klasyków polskiej animacji wyprodukowanych w Łodzi.
W TOYA Studios w Łodzi przeprowadzono udźwiękowienie „Powstania Warszawskiego” – pierwszego na świecie filmu fabularnego w całości zmontowanego z materiałów dokumentalnych. Premiera odbyła się 9 maja (zwiastun).
Koprodukowana przez Studio Se-ma-for animacja "Niebieski pokój" Tomka Siwińskiego oraz wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi film Agi Woszczyńskiej „Fragmenty” zostaną pokazane na festiwalu w Cannes.
– To miała być piękna przygoda z filmem. Tymczasem casting okazał się przeżyciem okropnym i pozostawiającym trwały ślad w psychice syna – stwierdziła matka 13-letniego chłopca ubiegającego się o rolę w filmie.
Sceny przemocy, okrucieństwa i ostrego seksu z nastolatką odsłaniają mroczną stronę duszy artysty. W „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego nie ma fascynacji pięknem ludzi i rzeczy.
Film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film, otrzymał Polskie Nagrody Filmowe Orły 2014 w czterech kategoriach: za najlepszy film, reżyserię, główną rolę kobiecą i montaż.
75. urodziny Józefa Robakowskiego hucznie uczciła Szkoła Filmowa w Łodzi. "100 lat" w stylu punk odegrał jubilatowi zespół Moskwa. Były życzenia, prezenty, wielki tort, wspomnienia, pamiątkowe zdjęcia i projekcje filmów artysty (zobacz zdjęcia).
Kino Charlie w Łodzi zostało wybrane kinem miesiąca przez sieć Europa Cinemas zrzeszające 1182 kin z 69 krajów europejskich. Charlie obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecie istnienia.