Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Po nagrodzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznanej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, współpracujący z nami ceniony krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski otrzymał właśnie Art-Kciuk dla Osobowości roku i Człowieka-instytucji. 
Projekcja dokumentu o Irenie Sendlerowej oraz spotkanie z producentem filmu Piotrem Piwowarczykiem.
9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w tym roku w dniach 18-21 października zagości w murach słynnej łódzkiej Szkoły Filmowej. Gwiazdą panelu „Kinofilia po końcu kina” będzie Grażyna Torbicka.
Grand Prix 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Złote Lwy zdobył film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film i nakręcony m.in. w łódzkich plenerach. „Zimna wojna” jest też tegorocznym polskim kandydatem do Oscara.
Poznaliśmy szczegóły projektów, na podstawie których powstaną wystawy stałe i przestrzenie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Koszt przedsięwzięcia to 57 mln zł.
„Jak pies z kotem” – najnowszy film Janusza Kondratiuka (premiera 19 października) – jest przykładem twórczości głęboko zakorzenionej w osobistych przeżyciach autora. Miała to być historia uniwersalna o tym, że trzeba opiekować się bliskimi do końca. Ja jednak podczas oglądania widziałem konkretne realne osoby i niemal do końca zastanawiałem się, dlaczego on (reżyser) to robi.
Stanisław Radwan mnie wzrusza. Fascynuje, ciekawi, ale przede wszystkim chyba jednak wzrusza. Wzruszenie nie musi być przecież jedynie afektem wynikającym z emocjonalności, to także rodzaj wdzięczności za wszystko, co kompozytor nam ofiarował, czym obdarza nas wciąż.
19 sierpnia padł tysięczny klaps na planie filmu fabularnego „Klecha”, którym jako reżyser fabuły debiutuje Jacek Gwizdała, producent, szef znanego nie tylko w Łodzi Contra Studio. W roli głównej występuje Mirosław Baka.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej po raz pierwszy w Polsce przeprowadzi badania wiedzy, kompetencji i umiejętności w zakresie edukacji filmowej. Jest to część realizowanego przez NCKF wartego milion złotych programu upowszechniania wiedzy o kinie, na który 500 tys. zł przekazał Łodzi Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Kazimierz Karabasz, wybitny dokumentalista, twórca polskiej szkoły dokumentu,  zmarł 11 sierpnia w wieku 88 lat.