Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Po długich latach starań i udowadniania swojej wartości, Forum Kina Europejskiego doczekało się umowy wieloletniej z Urzędem Miasta Łodzi w sumie na 2 mln zł dotacji. – Z takim zapleczem zdecydowanie łatwiej planować program i pozyskiwać partnerów do wieloletniej współpracy – podkreślają twórcy tego cenionego festiwalu. Organizatorzy FKE powoli odsłaniają szczegóły programu.
Dobre kino z łódzkimi akcentami to tegoroczna propozycja Nocnego letniego kina w parku im. gen Zaruskiego na sierpniowe upały. W sobotę 5 sierpnia gościem pokazu filmu „Planeta Singli” będzie Agnieszka Więdłocha, aktorka Teatru im. S. Jaracza w Łodzi
Seriale podbijają rynek filmowy. Produkuje się ich coraz więcej, coraz bardziej upodabniają się do filmów kinowych, a znacznie przewyższają je tzw. oglądalnością. W Łodzi studio Opus kręci właśnie serial „Ultraviolet” dla stacji AXN.
Ponad 200 filmów, 63 tysiące widzów - organizatorzy podsumowują 7. edycję Transatlantyk Festival (drugą, która odbyła się w Łodzi).
Czy niezależna krytyka filmowa nie jest przypadkiem zanikającą profesją? Jak zmieniła się rola recenzenta w świecie szybko rozwijających się mediów elektronicznych? Pytania te były punktem wyjścia do dyskusji Grażyny Torbickiej, dziennikarki, dyrektor artystycznej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi i Klausa Edera, niemieckiego krytyka filmowego z publicznością.
Galą w Teatrze Wielkim w Łodzi zaczęła się druga łódzka edycja Festiwalu Transatlantyk. Czy jego twórca i dyrektor Jan A.P. Kaczmarek wyciągnął wnioski z zeszłorocznej inauguracji? Czy Maria Sadowska, jak padło ze sceny, "nie dała ciała", przygotowując feministyczne Wielkie Czytanie Kobiet? 
Na ulicy Traugutta Paweł Pawlikowski („Ida”) kręcił sceny do swojego nowego filmu „Zimna wojna”. Akcja rozgrywa się między innymi w Paryżu, ale na miejsce realizacji tych ujęć wybrano Łódź, bo – jak stwierdził reżyser – Paryż jest przereklamowany.
Blisko 14 milionów złotych ze środków Unii Europejskiej na dwie ścieżki dydaktyczne i pracownię badawczą Narodowego Centrum Kultury Filmowej – projekt „Historie przyszłości” z dotacją PISF.
Ponad 200 filmów na kilkuset seansach, filmowe premiery prosto z największych światowych festiwali, spotkania z Edwardem Nortonem, Lucrecią Martel czy Michaelem Seresinem - to kolejna edycja Transatlantyk Festival w Łodzi w dniach 14-21 lipca. Projekcje odbywać się będą w Multikinie Silver Screen i w Muzeum Kinematografii.
Znamy listę nominowanych do 10. edycji Nagród PISF –  jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Znalazła się na niej łódzka książka „Sejsmograf duszy. Kino według Marii Kornatowskiej” i DKF Bez Nazwy w Łowiczu.