Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Łódzkim Domu Kultury podczas uroczystego finału podsumowano ostatnie trzy miesiące projektu pn. Wojewódzki Przegląd Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”. Tylko w plenerach artystycznych oraz forach wzięło udział przeszło 1000 seniorów z województwa łódzkiego. Od początku realizacji projekt przyciągnął kilka tysięcy dojrzałych artystów.
Hollywoodzkie Walk of Fame upamiętnia znane osoby z show-biznesu, mosiężne gwiazdy w Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy honorują ludzi związanych z filmem, jednak najciekawszą aleją gwiazd, a właściwie „gwiozd” może pochwalić się Łowicz.
Do 21 października trwała druga edycja Łódź Young Fashion. Oglądaliśmy kolejne prezentacje mody w ramach wieczorowych gali (kto nie dostał się na pokazy, mógł oglądać transmisje na żywo w namiocie koło Akademii Sztuk Pięknych i w Internecie). Wiele kolekcji zachwycało!
Bloomsday to inaczej mówiąc dzień Leopolda Blooma, głównego bohatera „Ulissesa”, obchodzony corocznie 16 czerwca, czyli w dniu, w którym rozgrywa się akcja powieści.
„Malowanie na jedwabiu - warsztaty twórcze” to projekt Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozprzy, który był  realizowany od września do października w ramach współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego.
W środę 17 października udostępniliśmy pierwsze nagrania „Kalejdoskopu” czytanego w wykonaniu aktorów łódzkich teatrów. Na pierwszy ogień poszli Bronisław Wrocławski i Monika Buchowiec. Swoje wierszowane felietony czyta także Andrzej Poniedzielski.
18 PAŹDZIERNIKA 2018

Pabianice 60+

Łódzki Dom Kultury oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pabianicach zapraszają 18 października wszystkich młodych duchem i aktywnych seniorów do udziału w FORUM TWÓRCZOŚCI DOJRZAŁEJ „PRZYSTANEK 60+”.
„Pogodne wiecory/ Nasego poznanio/ Cy widzis cy widzis/ Marysiu kochano…” – śpiewają gwarą łowicką Ksinzoki, czyli zespół śpiewaczy z Łowicza. Ubrani w kolorowe wełniaki, bielonki, pomarańczowe, pasiaste spodnie prezentują się na scenie jak wiele zespołów folklorystycznych z tego regionu, ale jako jedni z nielicznych śpiewają po „ksinzacku” i dbają o autentyczność, czystość przekazu łowickiej gwary.
– Wrażliwość twórców to w moim przekonaniu szczególny dar – wyczulenie połączone z pasją może stanowić zaczyn dzieła, ale, niestety, w wielu wypadkach może przynieść także ból i rozczarowanie – mówi MIECZYSŁAW ZYNER, przedsiębiorca, restaurator,  nauczyciel akademicki. A także podróżnik, pasjonat sztuki i poeta. Autor kilku tomików wierszy: „Zjawy”, „Bez adresu”, „W cieniu” oraz wydanego w tym roku zbioru felietonów „Reflesenty”.
Są spektakle, których nie da się zapomnieć. Które od pierwszej sceny hipnotyzują autentycznością, wyrazistym językiem. Jak „Starość jest. Piękna” Aktorów Czytania Performatywnego i Teatru Wewnętrzna Emigracja w reżyserii Kingi Zajdel-Karasińskiej. Przyćmił on wszystkie inne spektakle wystawiane nie tylko trzeciego dnia ŁóPTA, ale i podczas całego festiwalu. A wcale nie były to spektakle słabe. Pisze Paulina Ilska.