Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
„Cień Bafometa” (1926) to tytuł drugiej powieści Stefana Grabińskiego, prekursora polskiej fantastyki. Wpadła mi w ręce trzydzieści siedem lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, gdy po raz pierwszy brnąłem przez „Ulissesa” — w czasie świąt Bożego Narodzenia.
RECENZJA Ta inscenizacja nie działa na emocje scenicznymi środkami, raczej proponuje intelektualną drogę przez koleje interpretacyjne decyzje reżysera. Mniej porusza, za to wraca się do niej myślami. Atut to czy mankament? Pisze Łukasz Kaczyński
od 20 GRUDNIA 2017

Kultura dostępna w Łódzkiem

Łódzki Dom Kultury jest znany w województwie łódzkim z działań edukacyjnych propagujących kulturę na najwyższym poziomie. W tym roku z powodzeniem wystartował z projektem „Łódzkie pełne kultury”, w którym wzięło udział ponad 450 osób (300 uczniów i 150 nauczycieli).
Po drugiej wojnie światowej nastąpiła gwałtowna zapaść w systemie wartości: sztuka i kultura nie usprawiedliwiały się już w żaden sposób wobec tego wszystkiego, co człowiek zrobił sobie samemu.
Magdalena Abakanowicz, jedna z najważniejszych współczesnych artystek, znana jest głównie ze swoich rzeźbiarskich obiektów nawiązujących do zwielokrotnionych odindywidualizowanych ludzkich sylwetek czy z wielkich jaj-kokonów w londyńskim Tate Modern – ponurych i niepokojących. Dlatego wystawa jej prac w Centralnym Muzeum Włókiennictwa może zaskoczyć przyjemną energią.
Szóste spotkanie z cyklu "Sezon w pięknie" poświęcone będzie poezji Konstantina Kawafisa. Jego wiersze przeczytają aktorzy Teatru Powszechnego - Zofia Plewińska i Arkadiusz Wójcik. Gościem specjalnym będzie tłumacz Antoni Libera.
20-lecie "Tygla Kultury" stało się okazją do wydania dwóch numerów jubileuszowych - w zeszłym roku wyszedł zbiór najciekawszych tekstów "europejskich" (datowany jako numer 1 z 2016), a obecnie do rąk czytelników trafił numer z wyborem tekstów o Łodzi (numer 12017).
To już ostatni odcinek SŁOWNIKA AWANGARDY, w którym JAROSŁAW SUCHAN, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, pomagał nam usystematyzować rozumienie pojęć ważnych dla awangardy historycznej. Na koniec A jak abstrakcja!
Czym jest obecnie cyrk? Przeplatają się tu sztuka, zabawa i sport. Przez stulecia na siłę starano się je rozdzielić, a teraz homo ludens głowi się nad tym, jak je ponownie połączyć.
Działalność CNiT w EC1 zostanie zainaugurowana 7 I 2018 roku. Goście są oczekiwani od godz.10, o 10.15 zaplanowano symboliczne włączenie "elektrowni". Można będzie zwiedzać trzy ścieżki edukacyjne: zapoznać się z fazami działania elektrowni, obejrzeć odległe zakątki kosmosu czy "polecieć" na Międzynarodową Stację Kosmiczną.