Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Wywodząca się z niemieckiej mniejszości w Rumunii pisarka, poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, będzie w niedzielę i poniedziałek (26-27 listopada) gościć w Łodzi. Powracającym wątkiem w jej twórczości są mechanizmy systemów autorytarnych i totalitarnych (sama, w rodzinie, doświadczyła nazizmu, a po wojnie stalinizmu w wydaniu rumuńskim) i procesy, jakim w nich poddawana jest jednostka.

– 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia to nie tylko konkursy polskich i europejskich debiutów, pokazy ważnych nowości i wspaniałej klasyki. To także  rozmowy z twórcami, warsztaty dla dzieci, koncerty i… pokaz mody – zapowiadają KRZYSZTOF SPÓR i ANNA SERDIUKOW, szefowie artystyczni festiwalu.
Już po raz piąty Akademia Muzyczna w Łodzi organizuje AŻ Festiwal do Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej – zgodnie z nazwą A-Ż – Akademia na Żubardzkiej. Dziewięć festiwalowych koncertów zaplanowano w dniach 24 listopada – 10 grudnia 2017 roku.
– Staram się być w miarę otwarty, uśmiechać się, mówię, co chcę zrobić jak lekarz, skracam dystans – tak o swoim sposobie pracy opowiadał Tomasz Patora, łódzki dziennikarz. Zeszłoroczny laureat Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu był jednym z gości tegorocznej edycji festiwalu w Muzeum Kinematografii.
Kolejny "Felieton z wierszem" Elżbiety Grzesiak. Tym razem ze zdjęciem autorstwa felietonistki.
„Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego” Bogusława Schaeffera - monodram w wykonaniu Jana Peszka. Kompozycja spektaklu ma charakter wykładu na temat socjologicznych problemów nowej muzyki. Autor ilustruje na wielu przykładach niedomogi, niedostatki i fałsze, jakie wynikają ze społecznego, komercjalnego, nieautentycznego już uprawiania sztuki.
RECENZJA. Są spektakle, które chciałoby się widzieć lepszymi, realizatorsko bardziej dopiętymi, by ich ważność spełniała się w formie.
RECENZJA. Pierwsza część tego scenicznego spotkania w trójkę ciągnie się niemiłosiernie, bo nie ma w niej żadnych zaskoczeń i odkryć. Ani charakterologicznych ani sytuacyjnych. Ale w "Cudownej terapii" jest też zaskakujący finał.
Dopracowaliśmy się w Łodzi wydarzenia teatralnego o dużym potencjale. 3. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji „AnimArt” wyrósł nie tylko z problematyki organizowanych latami przez Teatr Lalek „Arlekin” festiwali Solistów Lalkarzy i Sztuki Ulicznej.
– Gramy na odpustach, pogrzebach i w filharmonii. Na jednym koncercie możemy wykonać ludową przyśpiewkę „Wiła wianki” i „Smoke on the Water” Deep Purple albo „Ciszę 4'33” Johna Cage’a, w której nie pada żaden dźwięk – mówi KONRAD GRYGOWSKI, kapelmistrz orkiestry z Wieruszowa i dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Bolesławcu.