Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza na drugą edycję projektu „Historie Przyszłości. Reinterpretacje Polskiego Kina”. Od 6 kwietnia grupy gimnazjalistów, licealistów i studentów pod okiem profesjonalnych edukatorów i filmowców przez osiem tygodni będą oglądać, dekodować, rozkładać i składać na nowo polskie filmy.
WYWIAD. – Przybywajmy do teatrów, by zmieniać się wewnętrznie, światopoglądowo i kulturalnie – apeluje MARIUSZ OSTROWSKI, aktor Teatru im. Jaracza, który właśnie "idzie na swoje" z monodramem "Toporem w serce".
– Taniec zespołowy uczy dyscypliny. Dla młodych dziewcząt to prawdziwa szkoła życia i wzajemnego szacunku. W dobie konsumpcjonizmu, pogoni za sukcesem, kiedy młodzież część życia przenosi do Internetu, pokora tancerza jest cechą bogów – mówi Tomasz Balcerek, muzyk, instruktor tańca, choreograf, który prowadzi piotrkowski zespół taneczny Kontra.
Uwaga! Osoby o słabych nerwach uprasza się o nieczytanie. Takie ostrzeżenie można by kierować do potencjalnych czytelników najnowszej książki Naomi Klein „Nie to za mało. Jak stawić opór polityce szoku i stworzyć świat, jakiego nam trzeba”. 
Pamiętacie Plutona ubranego w sweterek w renifery i Katarzynę Kobro konstruującą urządzenie umożliwiające ucieczkę do lepszego świata – czyli dowcipne i dające do myślenia scenki rysowane zgrabną kreską i uzupełnione komentarzem, które są specjalnością Marii Korczak-Idzińskiej? 
Człowiek jest istotą buntującą się, bunt jest jednym z wyznaczników jego egzystencji. Przybiera on różnorakie formy, lecz właściwa jest mu spontaniczność i gwałtowność. Dokonuje się tam, gdzie nie ma już nadziei, gdzie zawodzą inne środki mówienia światu „nie”. Dzieje się tak, gdy nie ma innego wyjścia, bo chodzi o wartości ostateczne, bez których nie da się żyć.Pisze Paweł Pieniążek.
Czy tylko mnie się zdaje, że jazda figurowa na lodzie wyszła z mody? Z dziecięcych lat pamiętam sytuacje, kiedy telewizyjne występy w tej konkurencji oglądało się całymi rodzinami, z wypiekami na twarzach. Pisze w stałej rubryce WODZIREJE i AMATORZY Łukasz Maciejewski.
Wrocławski zespół Jan i Klan zdobył pierwszą nagrodę 43. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA 2018. Nagrodę im. Andrzeja Koczewskiego jury przyznało zespołowi Córas & Papas z Żyrardowa.
EDYTORIAL / marzec 2018. To bardzo dziwne słowo. Przywiera do określeń nobilitujących ludzkiego ducha i rozum: rewolucja w sztuce, rewolucja przemysłowa, rewolucja technologiczna, rewolucja w leczeniu (tu nazwa choroby).
– Trudno mi uwierzyć, by młodzi ludzie dłużej godzili się na bylejakość jednowymiarowego życia, na wszechwładzę rynku i kapitału pożenionego z polityką, na zrzekanie się przez państwo odpowiedzialności za słabszych, na dysproporcje między zarabiającymi – mówi JERZY JARNIEWICZ, poeta, krytyk literacki i tłumacz, głównie literatury anglojęzycznej.