Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
– Ważne, byśmy budowali siłę kultury, by nie zaprzepaścić czegoś, co – wierzę – kształtuje oblicze miasta, daje szansę mądrych, refleksyjnych przeżyć – mówi WALDEMAR ZAWODZIŃSKI, który po przerwie znów szefuje Teatrowi im. Jaracza.
Poznaliśmy laureatów Konkursu na sztukę awangardową, który w ramach Roku Awangardy (w 2017 r.) zorganizował Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Doceniono w nim naszego autora Grzegorza Woźniaka  (współpracuje z nami od minionego roku), poetę, krytyka literackiego, eseistę, z wykształcenia filozofa. 
W Teatrze Powszechnym trwa 24. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W programie najlepsze polskie spektakle ostatnich miesięcy. Czytajcie nasze recenzje, relacje, festiwalowe notatki. 
– Paryż jest niskim miastem z kilkupiętrowymi budynkami. Taka sama jest Łódź. Przypominała mi Paryż mojego dzieciństwa, dlatego poczułem się tu jak w domu – przyznał urodzony we Francji Jonathan West, jeden z gości spotkania poświęconego książce Krzysztofa Stefańskiego i Jacka Kusińskiego „Łódź. Pałace i wille”.
Niezwykły duet: Piotr Rogucki - lider zespołu Coma i Tomasz Bocheński - profesor Uniwersytetu Łódzkiego w ramach Klubu Prozac będzie rozmawiał z różnymi gośćmi o literaturze. Będą to „męskie rozmowy w gronie niekoniecznie męskim”. Pierwsza – już 8 marca o godz. 18.
Z okazji 50. rocznicy wydarzeń Marca 1968 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało dwie wystawy, w tym "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu”. Finisaż 30 września.
W marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Dlatego o swoim widzeniu teatru opowiadają: Anna Ciszowska - koordynatorka akcji Dotknij Teatru, aktor Mariusz Ostrowski, Ewa Pilawska i Waldemar Zawodziński. Przez numer przewijają się też doświadczenia Marca '68, a temat wiodący to "Rewolucja wyśniona / rewolucja możliwa"
Łódzki zespół Odpoczno wydaje debiutancki album. Premiera 8 marca 2018 r. Muzyka, którą gra grupa, sięga głęboko do źródeł, ale słychać w niej także dźwięki współczesnego świata.
W niezwykle mroźny lutowy wieczór do Łódzkiego Domu Kultury zawitała Grażyna Łobaszewska wraz z zespołem Ajagore, z którym współpracuje już od ponad jedenastu lat. Wspólnymi siłami postanowili rozgrzać przemarzniętych łodzian. Udało im się to perfekcyjnie.
Czyżby potwierdzały się nasze (nieoficjalne) informacje co do Galerii Atlas Sztuki? W numerze 6/2017 „Kalejdoskopu” pisaliśmy, że w czerwcu zamyka się galeria przy ul. Piotrkowskiej 114/116, ale być może los samej marki nie jest przesądzony.