Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Człowiek jest istotą buntującą się, bunt jest jednym z wyznaczników jego egzystencji. Przybiera on różnorakie formy, lecz właściwa jest mu spontaniczność i gwałtowność. Dokonuje się tam, gdzie nie ma już nadziei, gdzie zawodzą inne środki mówienia światu „nie”. Dzieje się tak, gdy nie ma innego wyjścia, bo chodzi o wartości ostateczne, bez których nie da się żyć.Pisze Paweł Pieniążek.
Czy tylko mnie się zdaje, że jazda figurowa na lodzie wyszła z mody? Z dziecięcych lat pamiętam sytuacje, kiedy telewizyjne występy w tej konkurencji oglądało się całymi rodzinami, z wypiekami na twarzach. Pisze w stałej rubryce WODZIREJE i AMATORZY Łukasz Maciejewski.
Wrocławski zespół Jan i Klan zdobył pierwszą nagrodę 43. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA 2018. Nagrodę im. Andrzeja Koczewskiego jury przyznało zespołowi Córas & Papas z Żyrardowa.
EDYTORIAL / marzec 2018. To bardzo dziwne słowo. Przywiera do określeń nobilitujących ludzkiego ducha i rozum: rewolucja w sztuce, rewolucja przemysłowa, rewolucja technologiczna, rewolucja w leczeniu (tu nazwa choroby).
– Trudno mi uwierzyć, by młodzi ludzie dłużej godzili się na bylejakość jednowymiarowego życia, na wszechwładzę rynku i kapitału pożenionego z polityką, na zrzekanie się przez państwo odpowiedzialności za słabszych, na dysproporcje między zarabiającymi – mówi JERZY JARNIEWICZ, poeta, krytyk literacki i tłumacz, głównie literatury anglojęzycznej.
9 marca ukazała się płyta „Lunatyk” Radosława Bolewskiego (śpiew, perkusja) i Macieja Tubisa (fortepian, syntezatory), znanych łódzkich muzyków, wykładowców Akademii Muzycznej.
Marzena Surówka z Rabki jest utalentowaną graficzką i fotografką, a także autorka książki "Więzień ciała", w której opisuje swoje zmagania ze stwardnieniem rozsianym.
Ukazała się debiutancka płyta zespołu Odpoczno. To niesamowita propozycja łącząca tradycyjną muzykę ludową z rockiem i jazzem, biały śpiew, typowy rytm i  skrzypce z gitarą elektryczną i perkusją. To wciąż jest muzyka z Opoczyńskiego, choć jednocześnie coś już zupełnie innego.
– Ważne, byśmy budowali siłę kultury, by nie zaprzepaścić czegoś, co – wierzę – kształtuje oblicze miasta, daje szansę mądrych, refleksyjnych przeżyć – mówi WALDEMAR ZAWODZIŃSKI, który po przerwie znów szefuje Teatrowi im. Jaracza.
Poznaliśmy laureatów Konkursu na sztukę awangardową, który w ramach Roku Awangardy (w 2017 r.) zorganizował Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi. Doceniono w nim naszego autora Grzegorza Woźniaka  (współpracuje z nami od minionego roku), poetę, krytyka literackiego, eseistę, z wykształcenia filozofa.