Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W dniach 19-26 czerwca odbyła się druga część EAVE Producers Workshop - największych w Europie warsztatów dla producentów audiowizualnych. Warsztaty zgromadziły ekspertów EAVE oraz 50 uczestników z 40 krajów. Po raz drugi w swojej 30 letniej historii odbyły się w Polsce.
W oczekiwaniu na lipcowo-sierpniowy KALEJDOSKOP przypominamy numer z... 1975 roku.  KALEJDOSKOP zawsze miał szczęście do świetnych autorów. W 1975 roku pisali do niego m.in. Maria Kornatowska i Antoni Szram.
Podczas 51. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zakończonego 25 czerwca główną nagrodę - „Basztę” - jury przyznało Kapeli Czesława Kocemby z Łagowa w Łowickiem. Artyści z województwa łódzkiego brali również udział w odbywających się w ramach festiwalu Targach Sztuki Ludowej.
Zakończył się XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. Nagrodę za za najlepszy scenariusz słuchowiska radiowego, będący adaptacją dzieła literackiego, wręczono Andrzejowi Bartowi, reżyserowi słuchowiska  "Fabryka muchołapek" na podstawie książki jego własnego autorstwa.
Popularność i prestiż łódzkiego Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, organizowanego od lat przez Miejską Galerię Sztuki, nie maleją. Na tegoroczną, 16. edycję, nadesłano 2099 prac – do wystawy, którą można oglądać w willi przy ul. Wólczańskiej 31, zakwalifikowano 914 prac 384 artystów z 47 krajów. 
Łódzki Dom Kultury w 2017 r. po raz piąty ogłosił nabór dotyczący współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego.
„Kolorowa Lokomotywa – Na zielonym szlaku 2017 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego” ponownie – już piąty raz – wyrusza w trasę po regionie. Zainaugurowano go 22 czerwca w Łódzkim Domu Kultury w obecności przedstawicieli domów kultury i dzieci z regionu.
Paweł Gabara, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi, został dziś (22 czerwca 2017 r.) odwołany ze stanowiska. Decyzję podjął Zarząd Województwa Łódzkiego.
Laureatów nagród 25. edycji Grand Prix Jazz Melomani za 2016 r. poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się w piątek (23.06) w Teatrze Wielkim w Łodzi. Radio Łódź przyzna nagrodę "Jazzowa Perła Łodzi" za Wydarzenie Roku 2016.
Dokąd 100 lat temu wybierali się na letni wypoczynek Polacy? Ci, których stać było na wakacyjne wyjazdy, najchętniej spędzali czas na litewskim wybrzeżu w Połądze, która była prywatnym ośrodkiem hrabiego Feliksa Tyszkiewicza, natomiast przedstawiciele burżuazji z miasta włókniarzy latem udawali się do własnych majątków ziemskich.