Jan Pietrzak na tropie [DZIEJE WARTY] | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =

Jan Pietrzak na tropie [DZIEJE WARTY]

Jan Pietrzak na promocji książki w Bibliotece Powiatowej w Sieradzu, fot. z archiwum prywatnego

DZIEJE WARTY. W trakcie zbierania materiałów do książki „Warta. Szkice z dziejów miasta” Jan Pietrzak odnalazł informację, że jednym z niegrodowych starostów warckich (czyli dzierżawcą dóbr królewskich) w latach 1661–1664 był znany poeta baroku Jan Andrzej Morsztyn.
Inną niespodzianką podczas badania historii warckiej poczty było odkrycie, że 30 listopada 1830 r. w mieście zatrzymał się celem wymiany koni dyliżans, którym Fryderyk Chopin odbywał swoją emigracyjną podróż na zachód Europy. W powstałej z inspiracji nieżyjącego już burmistrza Warty Jana Serafińskiego publikacji znalazło się wiele relacji o pobytach w Warcie Zygmunta Andrychiewicza, Marii Konopnickiej, Władysława Reymonta i innych twórców.

Jan Pietrzak urodził się w 1955 r. w Złocieńcu, a wychował w Poddębicach. Studiował historię na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 70. latał na szybowcach w Aeroklubie Łódzkim i z tą pasją wiąże się jego dziennikarski debiut z 1981 r. na łamach „Skrzydlatej Polski”. Jest historykiem regionalistą i przewodnikiem turystycznym, od 1970 r. związanym z Sieradzem. W tym regionie animuje życie kulturalne, za co został uhonorowany m.in. przyznanym przez IPN medalem „Świadek historii” czy odznaczeniem „Zasłużony dla ziemi sieradzkiej”, które nadała mu Rada Powiatu Sieradzkiego. Od lat organizuje historyczne wystawy w muzeach i ośrodkach kultury. Od 2011 r. tworzy „Sztambuch sieradzki”, w którym gromadzi dokumenty, fotografie, druki ulotne i wycinki prasowe dotyczące znanych i mniej znanych synów ziemi sieradzkiej. Ma w dorobku kilkaset artykułów i reportaży o Sieradzu i okolicy, opublikowanych w regionalnych i krajowych pismach. Jest autorem oraz współautorem kilkunastu książek związanych z województwem łódzkim, m.in. „Poddębickiego kalendarium”, „Spacerkiem po zabytkach Sieradza”, „Sieradzkich zakładników” (z Józefem Szubzdą) i wspomnianej pozycji o Warcie. 

Pietrzak zainteresował się na dobre przeszłością jeszcze w poddębickiej podstawówce. Duży wpływ miała na to nauczycielka historii Alicja Jóźwiak, a w sieradzkiej szkole średniej – historyk Tadeusz Traczyk. To oni, mimo że system nauczania nie przewidywał wtedy edukacji regionalnej, nakierowali Jana Pietrzaka na dzieje małej ojczyzny – ziemi sieradzkiej. Będąc w liceum, zaczął gromadzić historyczne książki, wycinki prasowe, fotografie i rozmaite dokumenty.

Andrzej Sznajder


Całość w "Kalejdoskopie" 04/21.


* Jak kupić "Kalejdoskop"?

Magazyn do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press, w salonach Empik, a od numeru lutowego w Księgarni Do Dzieła w Łodzi (Próchnika 3).

I w prenumeracie:
– redakcyjnej – część kosztów wysyłki każdego numeru bierzemy na siebie, a na początek prenumeraty każdy otrzymuje antologię naszych felietonów (i nie tylko) „The best of Kalejdoskop. Felietony”: TUTAJ 
– dostępnej od lat via Ruch (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu): TUTAJ

* Nasze PODKASTY
Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem – na platformie „Kalejdoskop NaGłos”: TUTAJ i TUTAJ 
Rozwijamy też tematyczne „Podkasty Kalejdoskopu”, dostępne TUTAJ

* Nasze AUDYCJE
W społecznościowym Radiu Kapitał realizujemy cykl audycji „Oko Kalejdoskopu”. Dostępne są cztery audycje, które prowadzili Joanna Glinkowska i Łukasz Kaczyński. W piątek piątej audycji o tym, jaki jest stan filmowości w Łodzi z Mariuszem Grzegorzkiem rozmawia Bogdan Sobieszek, w szóstej Joanna Glinkowska pyta Kubę Stępnia o jego projekt artystyczny. Do odsłuchania TUTAJ   

Kategoria

Inne