Kalejdoskop 05/23 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =

Kalejdoskop 05/23

NOWY NUMER. Ciekawe, jak długo człowiek jest w stanie ufać w szczerość intencji władzy, która, powołując się na szczytne idee, proponuje mu udział w podejmowaniu ważnych dla niego decyzji, a jednocześnie sprawia, że proponowany udział w rządzeniu staje się fikcją...
TEMAT NUMERU: JAK MIASTO DZIELI SIĘ WŁADZĄ

Jak miasto dzieli się władzą [TEMAT NUMERU]
Bogdan SOBIESZEK


Partycypacja stała się modna – na świecie już wiele dekad temu, w Polsce w XXI wieku. Oznacza włączenie obywateli w proces decydowania (przede wszystkim w wymiarze lokalnym) o sprawach, które dotyczą ich codziennego życia. W samej idei nie ma nic złego. Problem pojawia się na poziomie realizacji. Władza, dokonując wrogiego przejęcia, szybko nauczyła się wykorzystywać partycypację do legitymizowania swoich poczynań, do rozmywania odpowiedzialności za nieudane decyzje. Ostatnim przykładem pozorowanego włączania obywateli w podejmowanie decyzji w Łodzi jest centralizacja miejskich domów kultury, przeprowadzona przy jednogłośnym sprzeciwie strony społecznej.

Poza tym:

Szkoła po przejściach [ROZMOWY]
Rozmowa z Milenią FIEDLER


Duma miasta i kraju – Szkoła Filmowa w Łodzi – obchodzi jubileusz 75-lecia. To miejsce, które wykształciło i wychowało pokolenia wybitnych filmowców znanych na całym świecie. Miejsce z nietuzinkową historią i wielką tradycją. Miejsce, które niedawno zmierzyło się z największym kryzysem wizerunkowym. Afera przemocowa przy Targowej uruchomiła lawinę oskarżeń w środowisku artystycznym w ogóle. Oskarżeń, które po latach zamiatania pod dywan ujrzały w końcu światło dzienne. Co zmieniły w środowisku? A w szkole? I w jakiej kondycji Szkoła Filmowa w Łodzi świętuje jubileusz? Z rektorką szkoły prof. Milenią FIEDLER rozmawia Agata GWIZDAŁA.

Gwiazdy na rowerach [ROZMOWY]
Rozmowa z Moniką GŁOWACKĄ


– W Polsce green filming dopiero raczkuje. Kraje Europy Zachodniej od kilku lat stawiają ekipom filmowym wysokie wymagania w tym względzie. Prędzej czy później i my będziemy musieli spełniać te oczekiwania, żeby móc realizować filmy w koprodukcji na przykład z Wielką Brytanią czy Niemcami – mówi Monika GŁOWACKA, szefowa Łódź Film Commission.

Artokiełznanie [NOWE MIEJSCE]
Aleksandra TALAGA-NOWACKA


To primaaprilisowy żart – pomyślałam, gdy dostałam wiadomość, że 1 kwietnia otwiera się w Łodzi nowa prywatna galeria, a na inauguracyjnej wystawie znajdą się prace Wilhelma Sasnala, Zbigniewa Libery czy Karola Radziszewskiego. W ostatnich latach łódzkie galerie raczej się zamykają. Ale nie. Galeria AOKZ przy Włókienniczej 3 rzeczywiście powstała. W weekend otwarcia przez jej 80-metrową przestrzeń przewinęło się ponad 250 osób. W lokalu wynajętym od miasta AOKZ stworzyli dwaj łódzcy kolekcjonerzy polskiej sztuki współczesnej: Grzegorz Jarosz oraz Maciej Domarecki.

KALENDARIUM wydarzeń w Łodzi i województwie łódzkim w maju

Spis treści:

13
Artysta pozytywnie wibrujący.
Mieczysław Kuźmicki

16
Jasnozielona nadzieja.
Andrzej Poniedzielski

18
Jak miasto dzieli się władzą.
Bogdan Sobieszek

24
Festiwal oddolny.
Bogumił Makowski

26
Gwiazdy na rowerach.
Rozmowa z Moniką Głowacką

30
Na zesłaniu w mieście Łodzi.
Emil Sowiński

33
Galeria Kalejdoskopu – 40. Konkurs im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne

38
Malarstwo w obfitości.
Aleksandra Talaga-Nowacka

39
Artokiełznanie.
Aleksandra Talaga-Nowacka

42
Z katalogu przemijania.
Aleksandra Talaga-Nowacka

44
Szkoła po przejściach.
Rozmowa z Milenią Fiedler

49
Czemu lubię wiosnę?
Łukasz Barys

50
Dwa błękity.
Piotr Grobliński

52
Jaki cierń, taka róża.
Łukasz Maciejewski

54
Humanizowanie muzyką.
Magdalena Sasin

56
Przywracanie pamięci.
Piotr Grobliński

58
Liczy się opowieść.
Paulina Ilska

60
Ślady mistrza.
Piotr Grobliński

62
Jan i skorupka.
Dariusz Bilski

64
Tomaszowski skarb.
Bogumił Makowski

66
Po pierwsze: scenariusz.
Piotr Kasiński

67
50 lat minęło...
Andrzej Sznajder

68
Piwne fantazje.
Pienisty

69
Kalendarium


„Kalejdoskop” 05/23 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury od 27 IV, a od 28 IV w punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

„Kalejdoskop” 05/23 jest dostępny także jako e-book na Virtualo.pl.

Naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich związanych z Łodzią i regionem możecie słuchać na platformie „Kalejdoskop NaGłos”:
https://soundcloud.com/kalejdoskopnaglos

Kategoria

Inne