KALEJDOSKOP na listopad | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =

KALEJDOSKOP na listopad

W listopadzie, miesiącu zadumy i melancholii, „Kalejdoskop” skłania do głębszej refleksji nie tylko nad kulturą. TEMAT NUMERU: Przewodnicy duchowi / przodownicy kultury, a w nim m.in.:
– Nie lubię słowa „Bóg”, bo ono się w dzisiejszym świecie bardzo zdewaluowało. Wolę słowo „Absolut”, które jest zrozumiale i trafia do wszystkich. Nie ma do niego jednej drogi, ale można odkrywać swoją przez różne dziedziny: malarstwo, poezję, muzykę, taniec, modlitwę, nawet jedzenie – mówi SYMCHA KELLER, wieloletni przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi, który porzuca tę rolę i wraca do grania rocka. I dodaje: - Brakuje nam w Polsce liderów, mistrzów, takich jak Jan Nowak Jeziorański, Jan Karski czy ks. Józef Tischner i Jan Paweł II. Ich poglądy były jednoznaczne, z odwagą piętnowali pewne zachowania. Dlatego dla młodych szukających autorytetów wszelkie „-izmy” są kuszące, bo dają łatwe rozwiązania.

„Bez wątpienia istnieją jakieś absoluty służące do oceny sztuki, skoro umiemy odróżnić sztukę od innych funkcji, jak technologia, nauka i tak dalej, w samych wielkich dziełach sztuki jest także coś absolutnego” - przekonuje PAUL TILLICH, niemiecki filozof i teolog, który szukając fundamentów moralnego życia wskazywał na wartości akceptowalne tak dla wierzących, jak i ateistów. Pisał też o sztuce – a to wszystko w przedrukowanym fragmencie książki „Moje poszukiwania Absolutów”, przygotowanej właśnie przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

–  Gruntownie pojęte przewodnictwo w kulturze jest w istocie przewodnictwem duchowym. Kultura rozumiana jako „uprawa” człowieczeństwa nie może przecież obyć się bez akcentowania pierwiastka duchowego – przyznaje z kolei ks. WALDEMAR SONDKA, duszpasterz środowisk twórczych w Łodzi, twórca i dyrektor Teatru „Logos”, który 30 lat temu, 2 listopada, rozpoczął działalność, a teraz świętuje jubileusz serią wydarzeń o jakości, której pozazdrości mogą duże festiwale. - Dobry przewodnik duchowy to człowiek, który potrafi słuchać, odczytywać znaki czasu i kierować się duchem, nie literą – dodaje ks. Sondka.

51 premier, 40 wyjazdów za granicę, 2040 zagranych spektakli – o trzech dekadach Teatru LOGOS pisze Maria Sondej.

Słownik Roku Awangardy cz. 7 – tym razem hasłem, które rozwija Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, jest... kształtowanie przestrzeni.

„Gaimanowska Śmierć jest postacią pogodną, która z przyjemnością i trochę jakby od niechcenia czyni swą okrutną dla śmiertelników powinność” - o tym jak komiksowe medium radzą sobie z tematem śmierci i przemijania pisze PIOTR KASIŃSKI, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

„Ważne, że AnimArt wyrasta z repertuaru, jaki od trzech lat, od powrotu do zmodernizowanej siedziby „Arlekina”, realizuje dyrektor Waldemar Wolański” - niezwykle udaną 3. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji „AnimArt” podsumowuje Łukasz Kaczyński.

O tym, co jest ważne w programowaniu 22. Forum Kina Europejskiego „Cinergia” opowiadają Bogdanowi Sobieszkowi w wywiadzie „Festiwal – lustro Europy” szefowie artystyczni tej imprezy, ANNA SERDUKOW i KRZYSZTOF SPÓR.

Wspomnienie i omówienie twórczości i postaci zmarłego pod koniec września wybitnego reżysera GRZEGORZA KRÓLIKIEWICZA.

W przypadającą 29 października 99. rocznicę urodzin PAWŁA HERTZA, poety, tłumacza i zasłużonego dla kultury polskiej wydawcy, o jego łódzkim epizodzie i zmianie postawy intelektualnej pisze Paweł K. Rutkiewicz.

„Gramy na odpustach i w filharmonii. Na jednym koncercie możemy wykonać ludową przyśpiewką i „Smoke on the Water” Deep Purple albo „Ciszę 4'33” Johna Cage'a – mówi KONRAD GRYGOWSKI, kapelmistrz orkiestry z Wieruszowa i dyrektor GCK w Bolesławcu.

Konnica w muzeum - świętując 110. rocznicę powstania Muzeum w Łowiczu, prezentuje prace Matejki, Rodakowskiego, Michałowskiego, Gierymskiego i Kossaków.

Co jest kryterium powodzenia eksperymentu w sztuce? Przede wszystkim przekonanie artysty, który musi wierzyć w to, co robi. Inaczej sztuka traci sens – przekonuje ALEKSANDRA CHCIUK, artystka audiowizualna, pianistka i kompozytorka w rozmowie z Piotrem Groblińskim.

Poza tym m.in. recenzje z najnowszych premier teatralnych, felietony Andrzeja Poniedzielskiego i Michała B. Jagiełły, zapowiedzi i pełne kalendarium listopadowych wydarzeń kulturalnych w Łodzi i województwie łódzkim.


Szukajcie listopadowego KALEJDOSKOPU w kioskach Ruchu, Salonikach Prasowych, Sieci Kolporter, empikach i Łódzkim Domu Kultury. Dostępny jest także w prenumeracie:
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego

Kategoria

Inne