"Kalejdoskop" w Radiu Kapitał | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

"Kalejdoskop" w Radiu Kapitał

Zapraszamy do posłuchania pierwszej audycji radiowej z cyklu „Oko Kalejdoskopu”. W Radiu Kapitał rozmawiamy z Michałem Lachmanem o jego „Tezach o kulturze”, opublikowanych w listopadowym numerze "Kalejdoskopu". W sobotę 21 listopada o godz. 9 audycja będzie powtórzona podczas "Kapitał Selekta", czyli w cyklu audycji z radiowego archiwum wyselekcjonowanych przez radiową ekipę.
Radio Kapitał to społecznościowa stacja internetowa, tworząca niezależną przestrzeń z autorskimi audycjami, m.in. o kulturze. "Kalejdoskop" będzie tam gościł co cztery tygodnie.

Gościem pierwszej audycji z cyklu „Oko Kalejdoskopu”, prowadzonej przez redaktora naczelnego Łukasza Kaczyńskiego, jest Michał Lachman*. Podczas rozmowy odnosi się do strategii rozwoju kultury, m.in. postulując doprecyzowanie sposobów realizacji zawartych w niej założeń:

„Strategie rozwoju kultury tworzy się na podstawie wiedzy naukowej, pewnych modeli, statystyk. Bardzo dobrze, że powstała strategia rozwoju kultury dla Łodzi. Teraz trzeba te modele, zawarte w koncepcji przygotowanej pod kierunkiem profesora Roberta Kozielskiego, przełożyć na konkretne rezultaty do osiągnięcia. Na przykład, jeśli mówimy, że miasto ma być silne, to musi oferować obywatelowi coś ekstra. Teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie, co to konkretnie znaczy? O każdym mieście można tak powiedzieć – o Paryżu, Londynie. (…) Od strategii oczekiwałbym więcej konkretów: nazwania wydarzeń, podania nazw instytucji, które miałyby zapewnić „coś ekstra”. W strategii pojawia się też koncepcja „miasta odpornego”. Tu też potrzeba konkretów: co przez tę „odporność” rozumiemy? Jak ją się buduje, jakie instytucje i za co mają wziąć odpowiedzialność? Czy my jako odbiorcy mamy prawo do tego, by nasze galerie, nie tylko od święta, ale i na co dzień prezentowały twórczość artystów światowej renomy? By teatry pokazywały spektakle znanych dramatopisarzy przygotowane przez najlepszych reżyserów? To są sprawy tak oczywiste, że wpisywanie ich w strategię rozwoju miasta jest po prostu śmieszne. To tak, jakby napisać, że każdy dom powinien mieć elektryczność”.

Całej audycji "Oko Kalejdoskopu" można posłuchać TUTAJ, w dowolnym momencie.

Audycja w Radiu Kapitał jest rozwinięciem przedsięwzięć miesięcznika „Kalejdoskop”, najstarszego wciąż wydawanego łódzkiego pisma kulturalnego. Raz na cztery tygodnie jego redaktorzy rozmawiać będą z autorami lub bohaterami artykułów z bloków problemowych, z gośćmi, którzy wskażą nowy kontekst podjętych tematów.

Będziecie też mogli posłuchać rozmów Joanny Glinkowskiej z nowym pokoleniem twórców znanych z naszego cyklu „Młoda sztuka”. Będziemy reagować na to, co w kulturze nowe, ciekawe i ważne. Będziemy rozmawiać o tekstach problemowych z najnowszego numeru „Kalejdoskopu”, tworzyć dla nich szerszy kontekst, ale zostawiamy sobie pewną dowolność, by dostosowywać tematykę audycji do tego, co w danym momencie żywe, aktualne i ważne.

Radio Kapitał o sobie:

Radio Kapitał to społecznościowa, internetowa stacja radiowa, która nadaje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To nowoczesna platforma społecznego i artystycznego dialogu, prezentująca autorskie audycje o kulturze, społeczeństwie, historii, literaturze, sztuce oraz muzyce w najróżniejszych gatunkach. Radio Kapitał to także odpowiedź na potrzebę stworzenia niezależnej i niekomercyjnej przestrzeni ekspresji, oddolnego działania – nie dla zysku, lecz dla osobistej satysfakcji i społecznej korzyści. To także innowacyjny w skali ogólnopolskiej projekt kulturalny, który bazując na bogatej tradycji radiofonii, wyznacza jednocześnie nowe horyzonty dla medium radia.

https://radiokapital.pl/pages/about

* Michał Lachman - anglista, wykładowca i prodziekan ds. studenckich Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, autor tekstów krytycznych o dramacie, recenzji teatralnych, ale i „Tez o kulturze”, opublikowanych w listopadowym numerze "Kalejdoskopu" i na portalu e-Kalejdoskop.pl. Można o nich przeczytać TUTAJ 

--
Więcej o strategii rozwoju kultury przeczytacie w "Kalejdoskopie" 11/20 i poniżej, w sekcji „Podobne artykuły”.

Kategoria

Inne
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.