Lipce Reymontowskie za 30 lat | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Lipce Reymontowskie za 30 lat

„Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej” to internetowe słuchowisko science-fiction autorstwa Cezarego Zbierzchowskiego. 20 maja międzynarodowa Akademia Sztuk Cyfrowych i Nauk (The International Academy of Digital Arts and Sciences) przyznała temu dramatowi audio wyprodukowanemu przez Storytel Poland główną nagrodę Webby Award w kategorii Apps and Software: Education & Reference.
Dzieło Zbierzchowskiego nawiązuje do nagrodzonej Noblem (1924) powieści z początku XX wieku, czyli „Chłopów” Władysława Reymonta. Słuchowisko przedstawia historię, w której roboty, egzoszkielety i drony są tak samo powszechne jak siekiery i widły. W ogromnych hangarach uprawia się cytrusy, każda kropla wody jest na wagę złota, a opisywane przez Reymonta Lipce dawno wyludniły się z powodu suszy. Uciekinierzy z południa Europy mają gospodarstwa tuż za płotem, u sołtysa można spotkać Hiszpanów i Greków, w kościele słychać zaś płomienne ekologiczne kazania.

Akademia, która przyznała „Chłopom 2050” nagrodę, zrzesza dwa tysiące intelektualistów, ekspertów różnych branż, którzy pragną pomagać w rozwijaniu twórczego, technicznego i zawodowego postępu w internecie. Instytucja została założona w 1998 r., jej siedziba mieści się w Nowym Jorku. Wśród członków Akademii znajdują się wynalazcy Internetu oraz takie osoby jak np. założyciel Twittera - Biz Stone.

O przyznaniu Webby Award decydują corocznie członkowie Akademii oraz publiczność poprzez internetowe głosowanie. Nagradzane są najlepsze strony i projekty internetowe. Wyróżnienie przyznawane jest w sześćdziesięciu siedmiu różnych kategoriach, takich jak: nauka, finanse, edukacja, zdrowie, wiadomości, moda, film, gry komputerowe, muzyka, polityka i in. Na ocenę ma wpływ: zawartość, konstrukcja, projekt graficzny, interaktywność, funkcjonalność oraz „ogólne wrażenie”. „The New York Times” określa tę gratyfikację jako „największe wyróżnienie internetu”.

Claire Graves, dyrektor wykonawcza The Webby Awards tak skomentowała dzieło Polaków: - „Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej”
wyznaczyli standardy innowacji i kreatywności w internecie. Ta nagroda jest świadectwem umiejętności, pomysłowości i wizji twórców projektu.

Historia opowiedziana w powieści traktuje o harmonii między człowiekiem, a naturą. Inspiracją do jej powstania był raport World Wide Fund for Nature 2050 "Polska dla pokoleń", który przedstawił tragiczną wizję przyszłości Polski, która może się ziścić, jeśli społeczeństwo nie dostrzeże zmian klimatycznych i nie dostosuje się do nich.

Trailer słuchowiska: https://www.youtube.com/watch?v=d5IOBqEmZfs.

W rolach głównych występują:
Marcin Dorociński - Antek Wiśniewski (główny bohater)
Marian Dziędziel - Maciej Pęcherzewski (sołtys)
Tomasz Dedek - Krystian Grabowski (komendant)
Bartłomiej Topa - Janusz Wielemborek (rolnik)
Magdalena Popławska - Agnieszka Wierzbicka (lekarka)
Wstęp: Areta Szpura

W ciągu zaledwie dwóch tygodni od premiery (2020 r.), słuchowisko dotarło do ponad pięciu milionów Polaków, wspinając się na pierwsze miejsce wielu platform streamingowych. Dziś „Chłopi 2050...” są emitowani w formie cotygodniowych odcinków w Radio Kampus, a treść ukazała się w 200 000 drukowanych podręczników szkolnych w Polsce.

Dawid Brykalski












Bilety

https://www.storytel.com/pl/pl/books/1225490-Chlopi-2050-czyli-Agronauci-w-czasach-katastrofy-klimatycznej

Kategoria

Inne