Nowy projekt, nowa oprawa w Nowym | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =

Nowy projekt, nowa oprawa w Nowym

Teatr Nowy im. K. Dejmka anonsuje pierwszy spektakl, który powstaje w ramach projektu „Nowy i Młodzi”. Małą Scenę od teraz będą tworzyć wchodzący w życie zawodowe artyści i artystki, np. laureaci Forum Młodej Reżyserii. Od teraz wszystkie grafiki teatru wykonuje Ola Jasionowska, graficzka, ilustratorka, współpracująca z licznymi instytucjami kultury, także Toyotą, Netfliksem, autorka identyfikacji wizualnej Strajku Kobiet i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
"Kto nie ma nic, ten może wszystko" to kolektywna praca studentek i studentów Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Spektakl powstał w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Twórczynie i twórcy przyglądają się łódzkim historiom i herstoriom powołując rzeczywistości epizodyczne: krótkie, przeoczone, pozornie nie mające znaczenia. One składają się na tkankę tego miasta, jego niejednorodną tożsamość – często wypartą/zapomnianą/zatartą. Przyglądając się jednostkowym doświadczeniom, reżyserki i reżyserzy projektują pozaczasową topografię miasta, w której współcześni i minieni marzyciele oraz marzycielki muszą nieustannie konfrontować wyobrażone z rzeczywistym.

Projekt stawia pytania o możliwości budowania tożsamości zbiorowej bez formułowania tożsamości jednostkowej. Bada granice między emancypacją i alienacją, autonomią i dominacją, wspólnotowością i obcością.

Od teraz Małą Scenę Teatru będą tworzyć wchodzący w życie zawodowe artyści i artystki, np. laureaci Forum Młodej Reżyserii. Obowiązkiem teatru zdaniem nowej dyrektor Doroty Ignatjew jest inwestowanie w rozwój sztuki teatralnej poprzez zapraszanie do współpracy, np. młodych, debiutujących artystów i artystek. Mała Scena ma stać się miejscem, które daje szansę debiutu reżyserskiego i pracy dla najzdolniejszych studentów i absolwentów akademii teatralnych. Należy pomagać młodym twórcom i twórczyniom, wspierając ich kuratorami w postaci doświadczonych reżyserów i reżyserek - tak, jak miało to miejsce na początku istnienia tego Teatru. Kontakt z nowym językiem sztuki i młodym spojrzeniem działa również stymulująco na zespół i poszerza również grono widzów i młodych odbiorców.

Studenci i studentki reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, scenografii i kostiumu u dr hab. Ewy Bloom-Kwiatkowskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi będą mogli działaniami artystycznymi wspierać pracę reżyserów i reżyserek na Dużej Scenie.

Kolejna nowość w Nowy to zaproszenie do współpracy przy tworzeniu jego wizualnej komunikacji Oli Jasionowskiej, autorki logo Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz identyfikacji Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (dwukrotnie za nią nagrodzona przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej). To graficzka i ilustratorka, od 2016 pracuje w Biurze  Marketingu Miasta, gdzie dba o tworzenie trochę ładniejszej Warszawy, wcześniej w agencji DDB Warszawa. Prawie absolwentka Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, współpracowała między innymi z: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, TR Warszawa, Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Polskim w  Bydgoszczy, Teatrem Starym w Krakowie, AmnestyInternational, Toyotą, Netflixem, Huawei. 

mat. Teatru Nowego

Kategoria

Inne