Oto finaliści ANIMARKT Stop Motion Forum Pitching | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

Oto finaliści ANIMARKT Stop Motion Forum Pitching

Animarkt odbywa się w EC1 Łódź. Fot. mat. prasowe

FILM. Rezydencja artystyczna w argentyńskiej Cordobie i vouchery o łącznej wartości 100 tys. zł na wykorzystanie studia i zaplecza do produkcji – te i inne nagrody można zdobyć podczas Animarkt Stop Motion Forum 2020 w Łodzi. To jedyne na świecie, branżowe wydarzenie poświęcone animacji poklatkowej. Kto z 15 finalistów do udziału w forum zdobędzie nagrody? Jest wśród nich Daria Kasheeva, nominowana w tym roku do Oscara za film "Daughter".
Podczas Animarkt Pitching konkurują krótkometrażowe animacje poklatkowe ze świata, które znajdują się na etapie developmentu, a w ich realizacji dominuje technika poklatkowa. W tym roku zgłoszono produkcje z aż 21 krajów, w tym z Hiszpanii, Chorwacji, Francji, Walii, Turcji, Meksyku, Korei Południowej, także z Polski.

– Aplikowali początkujący twórcy, jak i tacy, którzy mają na koncie już światowe sukcesy – przyznaje Agnieszka Kowalewska-Skowron z Momakin, który jest organizatorem Animarkt Stop Motion Forum. Podczas Animarkt Pitching twórcy prezentują projekt przed gronem ekspertów z branży animacyjnej, co daje możliwość pozyskania partnerów i zdobycia nagród, które wesprą realizację filmu. Przed wystąpieniami biorą udział w sesjach treningowych z technik prezentacji, konsultują scenariusz, kwestie produkcyjne i budowę lalek animacyjnych w projekcie.

– W każdym projekcie szukałam harmonii formy i treści: czy opowieść, temat projektu  odpowiada wybranej technice poklatkowej? Czy film przyciągnie uwagę widza specjalnym wizualnym podejściem do historii? Czy będzie to coś, czego wcześniej nie widzieliśmy? – mówi Anna Ida Orosz, członkini komitetu selekcyjnego Animarkt Pitching, pochodząca z Węgier programerka i kuratorka, współzałożycielka Primanima World Festival of First Animations. – Wśród zgłoszeń było wiele bardzo interesujących projektów. Mam nadzieję, że te wybrane, które się szczególnie wyróżniły, zostaną zrealizowane w przyszłości.

Do wyprodukowania filmu mogą się przyczynić wyróżnienia specjalne w postaci voucherów o wartości 60 tys. zł i 40 tys. zł na wykorzystanie studia i zaplecza do produkcji, ufundowane przez Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu, wkład koproducencki od francuskiego studia Folimage czy oprogramowanie Dragonframe 4.

Finaliści mają również szansę na wygranie konsultacji eksperckiej z Marcinem Zalewskim, akredytacji branżowej na targi Mifa 2021 w Annecy, a także dwutygodniowej rezydencji artystycznej w Centrum Animacji Quirino Cristiani w argentyńskiej Cordobie, ufundowanej przez APALAB.

– Bez nagrody, którą zdobyłem na Animarkt Stop Motion Forum, nie zrealizowałbym mojego filmu w profesjonalnym studiu – przyznaje Martin Smatana, który wygrał w 2017 aport rzeczowy od CeTA i między innymi dzięki niemu wyprodukował krótkometrażowy film lalkowy "The Kite". W tym roku to również on wybierał tych, którzy staną przed szansą rozpoczęcia międzynarodowej kariery.

Oto finaliście Animarkt Pitching 2020:

1. A Rede (The Hammock), reż.: Beatriz Lima, prod.: Ana Luisa Lima, kraj: Brazylia;
2. Carcassonne-Acapulco, reż.: Marjorie Caup & Olivier Heraud, prod.: 12//24 FILMS, kraj: Francja;
3. Communication Lost, reż.: Pablo Muñoz and Vicente Mallols, prod.: Leticia Montalvá - Pangur Animation, kraj: Hiszpania;
4. Electra. A Poem, reż.: Daria Kashcheeva, prod.: FAMU and co-producer MAUR film - Martin Vandas, Zuzana Krivkova, kraj: Republika Czeska;
5. Fia, reż.: Luciana Martinez & Iván Stur, prod.: María Rosario Carlino, kraj: Argentyna;
6. Isolated, reż.: Juan Soto, prod.: Juan Soto, kraj: Hiszpania;
7. Kabuki, Reż.: Tiago Minamisawa, prod.: Wag Films and T Minamisawa, kraj: Brazylia / Francja;
8. Labra Cadabra, Klaipeda Jazz, reż.: Olga Ti & Julia Titowa, prod.: Valentas Aškinis, kraj: Litwa;
9. Roxanda, reż.: Dragan Jovicevic, prod.: Predrag Azdejkovic, kraj: Serbia;
10. Skin, reż.: Gabriel Nunes do Carmo, prod.: Matias Boeing Eastman & A. K. McCallum, kraj: Brazylia / Wielka Brytania;
11. Steps to Fly, reż.: Nicolás Conte, prod.: María Rosario Carlino, kraj: Argentyna;
12. Sweater (working title), reż.: Kinga Gorak, prod.: Kinga Gorak, kraj: Polska / Korea Południowa;
13. The Day Vladimir Died, reż.: Fadi Syriani, prod.: Roland Fischer, kraj: Niemcy;
14. The Family Portrait, reż.: Lea Vidakovic, prod.: Drasko Ivezic, kraj: Chorwacja;
15. Yugen: open sky, reż.: Nayelli Ojeda, prod.: Isabel Figueroa, kraj: Meksyk.

Animarkt Stop Motion Forum odbędzie się w dniach 6–10.10.2020 w Łodzi. W programie głównym poza konkursową częścią pitchingów, znajdą się warsztaty, masterclassy i panele dyskusyjne skierowane do studentów i młodych twórców (sekcja Masters), a także część Business, podczas której odbędą się m.in. sesje rekrutacyjne dla światowych studiów animacji czy projektów stop motion. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Więcej na www.animarkt.pl.

Organizatorem wydarzenia jest Momakin, łódzka firma, która łączy świat twórców filmów animowanych z międzynarodowym rynkiem produkcji, dystrybucji i promocji. Specjalizuje się w projektach w stop motion. Wspiera animację na każdym etapie ich powstawania: od planowania i finansowania po promocję i dystrybucję.

red. / mat. prasowe

Kategoria

Inne