Wstydź się | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

Wstydź się

FELIETON. Nie wchodzić – napisali na żółtej tablicy, bo moją ulicę ktoś właśnie rozbiera. Trochę się wstydzę patrzeć na gołe tynki. Odsłaniają się wnętrza, intymność łazienek i sypialni, powszedniość salonów. Eksmitowani kolory wybierali z grubsza te same: zieleń, żółć, róż. Zostało jeszcze okno. A obok okna nie ma. I drzwi nie ma. Pisze Anna Ciarkowska.
. A dobrze, jakby wszystko zostało w rodzinie, za zamkniętymi drzwiami, bo trochę wstyd tak przy ludziach. Że też im nie wstyd – kiwają głowami tutejsi na turystów, którzy ślinią się, bo nagość i prawda są dziś w cenie. Patrzą do przewodników, skąd miasto kusiło, ubrane w falbany sztukaterii, w fiszbiny balkonów, w tynki tkanin o różnych deseniach. Teraz zadzierają głowy i widzą, że autentycznie trwa tu bezwstydna rozbiórka świata na części pierwsze. Robią zdjęcia do rozkładówek, będą pokazywać znajomym nagie miejsca. To nie jest nagość narodzonego, ale umarłego, którego się rozbiera najpierw na ostatnią drogę, a potem na cząstki, cząsteczki, roznoszone na grzbietach mrówek, na źdźbła, na okruchy, na kamyki toczone przez żuki.

Nam już nie wstyd – mówią tutejsi rozbujani w popołudniowej drzemce pod trzepakiem. Nie wstyd, że rozpad i jakoś nago, bo sami we śnie odsłaniają sine brzuchy, rozkładają płetwy i płyną z nurtem Włókienniczej. Niech pan nie woła policji, krzyczy sąsiadka, już go zabieram i zgarnia męża na szufelkę i zanosi do domu. Mi nie wstyd – mówi sąsiadka, bo co wielkiego, pije to pije, ale jakby rozebrał się do swojej opowieści, to byś pan wiedział, czemu. Ta opowieść to wstyd, on ją opowiada tylko jak nie pije, ale zawsze pije, więc nigdy nie opowiada. Opowieść, którą mają tu wszyscy, jest o tym, dlaczego sąsiad ciągle pije i dlaczego czasem daje sam sobie po mordzie, za karę, że nie umie inaczej.

Anna Ciarkowska


Cały artykuł można przeczytać w majowym „Kalejdoskopie" – do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o


Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych na platformie "Kalejdoskop NaGłos": https://soundcloud.com/user-673739052

Kategoria

Inne