Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W poczuciu obowiązku wobec legendy Łodzi filmowej magistrat nie ustaje w wysiłkach, by przyciągnąć do miasta jak największą liczbę ekip filmowych. Finansowe wsparcie uzyskał właśnie kolejny pomysł.
Anita Kwiatkowska-Naqvi z łódzkiej Szkoły Filmowej dostała nagrodę dla najlepszego filmu dyplomowego za animację "Ab Ovo" na 37. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Annecy we Francji.
Dokument Marcina Latałły to opowieść o ostatecznym końcu dawnego świata, o końcu klasy społecznej, o kryzysie więzi międzyludzkich. Ten obraz rodziny w czasach przełomu daje do myślenia.
Na stronie internetowej Festiwalu Łódź Czterech Kultur (4kultury.pl) od 7 czerwca można oglądać film Tomasza Bergmanna ze ścieżką dźwiękową Mikołaja Trzaski i dj Lenara.
Urząd Miasta Łodzi podzielił pieniądze na dofinansowanie produkcji filmowych. Tegoroczny fundusz - 600 tys. zł - przeznaczono na wsparcie czterech fabuł, trzech dokumentów i dwóch animacji.
Znana dokumentalistka Maria Zmarz-Koczanowicz wraz z Grażyną Kędzielawską realizuje film o łódzkiej "filmówce". Nie będzie to obraz legendy, a opowieść o współczesności słynnej uczelni.
Dyplomowy film animowany „Ziegenort" Tomasza Popakula absolwenta łódzkiej PWSFTViT (opieka pedagogiczna Mariusz Wilczyński), zdobył Nagrodę Główną Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen.
Premiera filmu "Perskie ocalenie" w reżyserii Andrzeja B. Czuldy - historycznego dokumentu o "dzieciach Andersa".
Pamiętają państwo jeszcze projekt Narodowego Centrum Kultury Filmowej, które miało ocalić pozostałości branży w Łodzi?
Powiedziałem sobie: Mariuszku, weź odpowiedzialność za coś konkretnego – nie za siebie, nie za Oscary, których nie dostaniesz, czy robienie arcydzieł, których nikt nie dostrzega – mówi MARIUSZ GRZEGORZEK, rektor PWSFTViT w Łodzi.