Krytycy patrzą | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Krytycy patrzą

„Maelström”

Jedna z najlepiej ocenianych imprez filmowych w Łodzi – Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja – odbędzie się w dniach 19-22 października w Łódzkim Domu Kultury. W programie ponad 50 filmów z najlepszych światowych festiwali, panele dyskusyjne, warsztaty branżowe i spotkania z twórcami.
– Jest to festiwal skierowany do kinomanów, a zajmuje się tematami aktualnymi i ważnymi dla branży filmowej – mówi Przemysław Glajzner, dyrektor festiwalu. – Dlatego jego istotnym elementem są dyskusje wokół kwestii, o których czasem mało się mówi publicznie, choć są istotne.

O goepolityce w dystrybucji porozmawiają: Jakub Mróz (założyciel platformy VOD Outfilm.pl), Zuzanna Pawłowska (manager ds. serwisu VOD w TVP) oraz Bartosz Czartoryski (krytyk filmowy). To gorący temat związany ze światową ekspansją platformy Netflix – telewizji oferującej filmy i programy na życzenie oraz planami komisji europejskiej zniesienia granic w dystrybucji (Netflix ma inną ofertę np. w USA, a inną w Polsce). Poruszona zostanie również kwestia konfliktu na linii serwisy VOD – kina tradycyjne.

Festiwal otworzy jednak inna dyskusja „(Post)krytyka czy krytyka w postach” o tym, kim są „youtuberzy” czy vlogerzy, czyli środowisko, które redefiniuje relacje krytyków z widzami. Jak zatem zmienia się krytyka filmowa? W rozmowie wezmą udział: Michał Walkiewicz (redaktor naczelny Filmwebu), Dawid Adamek (vloger, Sfilmowani.pl), Anna Sienkiewicz-Rogowska (zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego) oraz Marcin Kotyła (Fundacja „Legalna Kultura”).

Goście Kamery Akcji przedstawią również rozwijający się niezwykle dynamicznie chiński rynek filmowy, który może stać się ziemią obiecaną dla dystrybutorów także filmów polskich. W panelu „Kurs na trend.Inwazja na Chiny” będą uczestniczyć: Justyna Koronkiewicz (agentka sprzedaży), Jagoda Murczyńska (festiwal nowego kina Azji – Pięć Smaków), Marcin Adamczak (filmoznawca).

Ostatnim tematem, którego dotyczyć będzie dyskusja jest prepromocja w produkcji, czyli jak promuje się filmy zanim zostaną wyprodukowane. Przybliżą go rozmówcy: Artur Majer (filmoznawca z Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP), Anna Hardasiewicz (Kino Świat) oraz Paula Szmidt (firma dystrybucyjna M2 Films).

Interesująco zapowiada się program filmowy festiwalu. Z jednej strony są to filmy wyróżnione, szeroko komentowane, a z drugiej są to krytyczne premiery - filmy, których nie sposób zobaczyć na ekranach polskich kin. Wśród tych perełek Przemysław Glajzner wyróżnił „20th Century Woman” Mike'a Millsa - pozytywną opowieść o wchodzeniu w dorosłość oraz film o zupełnie przeciwnej wymowie „Brimstone” Martina Koolhovena (okrzyknięty najbardziej kontrowersyjnym i brutalnym obrazem ostatniego festiwalu w Wenecji). Z kolei w festiwalowy nurt rozmowy o kinie wpisuje się „Cinema Futures” Michaela Palma opowiadający o przejściu technologii filmowej z taśmy światłoczułej na nośnik cyfrowy i powrocie do taśmy.

Równie wyjątkowe tytuły przewidziano na otwarcie i zamknięcie festiwalu. Pierwszy z nich to „Niemiłość” Adrieja Zwiagincewa, który portretuje współczesną Rosję, ale również stanowi obraz współczesnej rodziny w rozpadzie. Podczas inauguracji organizatorzy planują przeprowadzić wielki test wiedzy o Łodzi filmowej. Zakończenie Kamery Akcji to premierowy pokaz filmu „Łagodna” Siergieja Łoźnicy, który podzielił krytyków na festiwalu w Cannes.

Bohaterem retrospektywy będzie kanadyjski reżyser Denis Villeneuve – jeden z najbardziej rozchwytywanych twórców Hollywood. Wymienia się go w kontekście nowego filmu o Jamesie Bondzie. Za chwilę czeka nas premiera wyreżyserowanego przez Villeneuve’a filmu „Blade Runner 2049”, ciągu dalszego kultowego filmu Ridleya Scotta. Podczas Kamery Akcji będzie można zobaczyć dzieła Kanadyjczyka, które nie były dostępne w Polsce: jego debiut „32 sierpień na ziemi”, „Politechnika” oraz głośne i kontrowersyjne „Maelström”. To psychodeliczne kino idealnie wpisuje się w przesłanie festiwalu, który próbuje motywować widzów do dyskusji.

Drugą ważną postacią programu filmowego będzie Piotr Stasik, autor wielokrotnie nagradzanych dokumentów. Jego ostatnio zrealizowane dwie głośne produkcje to „21 x Nowy Jork” oraz „Opera o Polsce”, będący zbiorem różnych głosów, poglądów. Filmy Stasika będą podstawą dyskusji o dokumencie kreacyjnym, czyli gatunku, który swobodnie posługuje się środkami filmowymi, nie ograniczając się jedynie do rejestracji rzeczywistości.

Bohaterką cyklu Filmoznawca-filmowiec będzie Agnieszka Smoczyńska. Greg Zglński poprowadzi scenariuszowe case study swojego filmu „Zwierzęta”. Rozstrzygnięte zostaną trzy festiwalowe konkursy: Konkurs Etiud i Animacji, Konkurs „Krytyk mówi” oraz Konkurs „Krytyk pisze”. Szczegółowy program tegorocznego Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja można znaleźć na stronie kameraakcja.com.pl. Przez tę stronę można również kupować karnety (50 i 25 zł).

Centrum festiwalowe mieścić się będzie w Łódzkim Domu Kultury. Projekcje będą się odbywać również w kinie Szkoły Filmowej oraz w Kinematografie.