Edukacja dla animacji | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =

Edukacja dla animacji

Łódź, będąca niegdyś centrum polskiej animacji, pozostaje miejscem, gdzie rodzą się inicjatywy służące odbudowie i wzmocnieniu branży. Łódzka firma Momakin doprowadziła do powstania Krajowej Strategii Rozwoju Szkolnictwa Branżowego dla Przemysłów Animacji Filmowej i Efektów Specjalnych na Lata 2023–2030. Dokument poddano środowiskowym konsultacjom, ale już teraz realizowane są jego główne postulaty, czyli stworzenie systemu szkolnictwa, w którym obok szkół artystycznych pojawią się ośrodki profesjonalizacyjne. Trwa nabór do klasy kształcącej techników animacji filmowej, utworzonej w tym roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.
Wszyscy, którzy chcieliby związać swą karierę zawodową z filmem animowanym, w CKZiU mogą bezpłatnie podjąć naukę na poziomie policealnym w trybie zaocznym. Trwający cztery semestry kurs zakończony będzie egzaminem zawodowym. W programie przewidziano m.in. takie przedmioty, jak podstawy wiedzy o rynku animacji filmowej, realizacja animacji rysunkowej 2D, 3D i poklatkowej, zarządzanie technikami animacji filmowej. Zajęcia będą realizowane w dobrze wyposażonych pracowniach CKZiU. Jak informuje dyrektorka szkoły Dominika Walicka, poprowadzą je wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi oraz eksperci Stowarzyszenia Polskich Producentów Animacji.

Pomysł kształcenia specjalistów w dziedzinie animacji to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku, które zdiagnozowała wspomniana strategia, przygotowana we współpracy Momakin z Uniwersytetem Łódzkim, Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji i norweskim studiem animacji Trollfilm, a sfinansowana z funduszy norweskich (pieniądze z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii). Badania pokazały, że istnieje luka między osobami wchodzącymi na rynek z bagażem umiejętności i doświadczeń a producentami i reżyserami, którzy montują ekipę do realizacji projektu. Dlaczego w wielu zagranicznych studiach pracują Polacy, którzy twierdzą, że nie mogą znaleźć pracy w Polsce, a nasi producenci mają kłopoty ze skompletowaniem ekip? Polski producent animacji 2D, firma Letko, która we współpracy z Irlandczykami tworzy serial dla dzieci „Odo” (odniósł spory sukces międzynarodowy), zatrudnia animatorów spoza Polski (np. z Indii), bo w Polsce nie udało się znaleźć odpowiedniej liczby osób do pracy.

Cały artykuł Bogdana Sobieszka można przeczytać we wrześniowym numerze „Kalejdoskopu” 9/2023.

Kategoria

Inne