Kulturalny salon | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

Kulturalny salon

Spotkanie przy dobrej muzyce może być doskonałą okazją do rozmowy. Tematów w bród. Choćby odwieczne bolączki lokalnej kultury, czyli jak pogodzić oddolne inicjatywy, działalność instytucji z perspektywą urzędników dzielących środki publiczne. Obawy natury egzystencjalnej – czy sztuczna inteligencja nam zagraża, czy tylko pomaga, jak można ją kontrolować i gdzie postawić granice jej wpływu na nasze życie?
Wreszcie, jak zadbać o debatę publiczną – dlaczego w decydowaniu o lokalnych sprawach należy udzielać głosu jak najbardziej zróżnicowanym grupom, jakie miejsce w tym procesie ma edukacja? Uczestnicząc w szczerej i konstruktywnej wymianie poglądów, sprzyjamy postępowi, poprawie życia. Dlatego warto czasem opuścić własną bańkę, wyjść poza zasięg programujących nas na co dzień algorytmów. Nawet jeśli coraz trudniej się na to zdobyć.

Świętowaliśmy

Znakomity koncert austriackiego duetu BartolomeyBittmann zwieńczył obchody jubileuszu 50-lecia istnienia „Kalejdoskopu”. W piątkowy wieczór 22 listopada redakcja zaprosiła gości do Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi, by pod hasłem „Kalejdoskop mówiony” nawiązać do trwającej pół wieku rozmowy o kulturze, która odbywa się na łamach magazynu. Na wstępie Bogdan Sobieszek, redaktor naczelny „Kalejdoskopu”, mówił o misji pisma, jaką jest relacjonowanie życia kulturalnego Łodzi i regionu, ale także sięganie refleksją do ważnych zjawisk ponadlokalnych. Podkreślił, że wydawany od 32 lat przez Łódzki Dom Kultury „Kalejdoskop” ukazuje się dzięki środkom publicznym, co redakcja traktuje jako zobowiązanie wobec społeczeństwa. Pismo musi odpowiadać na technologiczne wyzwania współczesności, docierać do odbiorców na wszystkie możliwe sposoby. Wyraził jednak nadzieję, że wciąż będzie istnieć nisza, w której „Kalejdoskop” znajdą osoby czytające nie tylko posty w swoich smartfonach, dla których ważny jest namacalny kontakt ze słowem drukowanym.

Cały tekst można przeczytać w styczniowym numerze „Kalejdoskopu” 1/2025.

„Kalejdoskop” mówiony

Rozmowa o kulturze – tym określeniem posługujemy się, aby najkrócej opisać to, czym „Kalejdoskop” zajmuje się od 50 lat. Dlatego właśnie uznaliśmy, że musi stać się ona również ważną częścią obchodów naszego jubileuszu. W listopadzie zaprosiliśmy więc gości do salonu kulturalnego, gdzie Agata Gwizdała rozmawiała z artystami, naukowcami i dziennikarzami na tematy dotyczące współczesnej kultury i lokalnej społeczności: Co buduje prestiż łódzkiej kultury? Jak żyć ze sztuczną inteligencją? O jakości debaty publicznej.

Cały tekst można przeczytać w styczniowym numerze „Kalejdoskopu” 1/2025.

Kategoria

Inne