Strategie dla kultury | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Strategie dla kultury

Nawet decydenci oficjalnie przyznają (a przynajmniej publicznie nie zaprzeczają), że kultura jest ważnym narzędziem kształtującym rzeczywistość społeczną. Dlatego władzy zależy, aby formułować politykę kulturalną w postaci dokumentów wyznaczających priorytety dla podległych jej instytucji. Miasto musi jednak rozstrzygnąć, czy kultura będzie dodatkiem do jego budżetu marketingowego, czy może ważniejsze jest, żeby głębiej wejść w lokalną społeczność. Z jakiej zatem strategii rozwoju wynika idea Miejskiej Strefy Kultury powstałej przez połączenie pięciu placówek mimo gwałtownego sprzeciwu ich pracowników?
Historia walki
Aleksandra TALAGA-NOWACKA, Bogdan SOBIESZEK
Na początku lutego ogłoszono nazwisko dyrektora Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi – to wyłoniona w konkursie Dorota Wodnicka, przed którą stoi duże wyzwanie. Jego istotną częścią jest załagodzenie konfliktowej sytuacji wynikającej ze zderzenia odgórnej decyzji miasta o połączenia pięciu domów kultury oraz obaw ich pracowników i podzielających je ludzi kultury. Dopiero za jakiś czas okaże się, kto miał rację w tym sporze.
A działo się dużo, pojawiło się też wiele emocji. Zaczęło się, gdy 16 września 2020 r. Rada Miejska podjęła uchwałę o zamiarze połączenia pięciu miejskich domów kultury w jeden organizm.

Kultura nieufności
Bogdan SOBIESZEK
Dlaczego pytanie o politykę kulturalną jest kluczowe? Bo termin ten odnosi się do idei ustalania (np. przez miasto) priorytetów, celów, które chcemy osiągnąć dzięki kulturze, oraz określenia sposobów działania. To strategia realizująca prawo człowieka do dostępu do kultury. Podstawą jej istnienia wśród innych polityk publicznych jest przekonanie, że lepszy świat to taki, w którym nie ma nierówności społecznych. Dlatego mamy m.in. publiczną służbę zdrowia i system emerytalny. Polityka kulturalna także jest istotnym narzędziem kształtującym rzeczywistość społeczną. Kultura cementuje nas jako wspólnotę, sprawia, że lepiej nam się żyje, jesteśmy pełniejszymi ludźmi, że się rozwijamy. Ma nawet wpływ na rozwój gospodarczy.


Całość można przeczytać w marcowym numerze „Kalejdoskopu” 3/2022.

Kategoria

Inne