Tradycje na skraju czasu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

Tradycje na skraju czasu

Zmiany, jakim w ostatnich dziesięcioleciach uległa polska wieś, musiały mieć wpływ na ludowe tradycje i kulturę. Pewne zwyczaje, niektóre rodzaje twórczości, oryginalnej, choć amatorskiej, przekazywane z pokolenia na pokolenie nie przetrwają, inne zmienią się, filtrowane przez wrażliwość współczesnych twórców. Kto miałby zająć się ludowym muzykowaniem, jeśli wnuczki mieszkają w mieście? Na pewno nie miastowi budujący wille, choć nie brak wśród nich takich, dla których ludowe tradycje są inspiracją. Pytamy dziś, jak zmieni się ten świat na skraju czasu.
Romana Wojciechowskiego „prostowanie” melodii
Kto miał do czynienia z wiejskim muzykantem, wie, że należy on do lokalnej elity. Muzyka łagodzi obyczaje i otwiera przestrzeń szczególnych doświadczeń, wykraczających poza krąg życia własnej społeczności. O Romanie Wojciechowskim, który przygrywa dziś ze swoją kapelą kilku zespołom obrzędowym z powiatów opoczyńskiego i tomaszowskiego, pisze Przemysław Owczarek.

Folklor w awangardzie
Awangardowy folklor? Tak należałoby nazwać twórczość Bolesława Tomaszkiewicza, jednego z najoryginalniejszych współczesnych polskich artystów-tkaczy, który w świadomy i twórczy sposób czerpie z tradycji swoich rodzinnych stron – z folkloru dawnego Księstwa Łowickiego. Artysta skończył w tym roku 90 lat. Pisze Monika Nowakowska. 

Sztuka na przystankach
Artyści tworzą na wiejskich przystankach PKS w województwie łódzkim dzieła odnoszące się do klasyki polskiego malarstwa i literatury. Wielkoformatowe obrazy składają się na Śródpolną Galerię, powstającą w ramach „Folkowych przystanków”.

Krzikopa i Cicha w natarciu
Podczas koncertów Festiwalu Opoczno Folk Attack publiczność doświadcza, jaka siłę mają oberki, polki, mazury i walczyki z repertuaru miejscowych kapel. To, co przed laty stanowiło żelazny zestaw grany na weselach i zabawach, dziś inspiruje zespoły folkowe. Pisze Bogdan Sobieszek.

Wszystkie teksty do przeczytania w grudniowym numerze „Kalejdoskopu”.

Kategoria

Inne