Tumski pierścień z życzeniem | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =

Tumski pierścień z życzeniem

Bywa, że archeolog wydobywa z ziemi zabytki niosące przesłania ponadlokalne i ponadczasowe. Tak się stało w 2009 roku w Tumie pod Łęczycą. W trakcie badań archeologicznych prowadzonych na tamtejszym grodzisku (w warstwie datowanej na przełom XI/XII w.) odnaleziono niezwykły przedmiot. Był nim srebrny, dziewięcioboczny pierścień z wygrawerowaną łacińską inskrypcją +TOT VIVAS FELIX·QVOT·VIVIT·TEPORA FENIX:. To życzeniowa sentencja głosząca: „Obyś żył szczęśliwy, ile czasu żyje Feniks”.
Przedmioty, którymi się otaczamy, pełnią rozmaite funkcje. Większość ułatwia nam życie. To narzędzia, urządzenia, odzież itp. Doceniamy ich użytkowość. Niektóre przedmioty mają wartość estetyczną – są piękne, dobrze czujemy się w ich otoczeniu. Inne z kolei cenimy z uwagi na ich wartość wymienną, czyli materialną. Jesteśmy świadomi, że możemy je spieniężyć i zamienić na inne dobra. Istnieją też rzeczy mające wartość sentymentalną. To między innymi pamiątki – czasem niepozorne przedmioty, które przypominają nam jakieś
wydarzenie, okres w naszym życiu albo bliską osobę.

Oddziaływanie rzeczy może mieć wymiar ponadjednostkowy. Tu objawia się ich wartość symboliczna. Pewne przedmioty są cenne dla zbiorowości ludzkich – społeczeństw, narodów, kręgów cywilizacyjnych. Mają moc magiczną, religijną, patriotyczną i potencjał więziotwórczy, wykorzystywane są w budowaniu tożsamości zbiorowych. Wspomniane wartości mogą się w pewnych przedmiotach „spotykać”. Samochód może być drogi, funkcjonalny i piękny zarazem, natomiast orzełek z czapki oficerskiej pradziadka to symbol narodowy, a jednocześnie cenna rodzinna pamiątka.

Przedmiotom można się jednak przyglądać z jeszcze innej perspektywy. Otóż rzeczy „mówią”, są komunikatem na temat użytkowników, stanowią świadectwo czasów, w których zostały wykonane. W perspektywie historycznej, archeologicznej i antropologicznej zabytki ruchome, zwane także artefaktami, niosą informacje o ludziach, społecznościach, kulturach, minionych epokach. Badacze starają się odczytać komunikaty zaklęte w rzeczach, co jest szczególnie skomplikowane w przypadku zabytków archeologicznych, odnalezionych w ziemi, „osieroconych” przez człowieka, gdy z dawnym właścicielem nie ma kontaktu i nie mamy kogo zapytać o znaczenia kryjące się za przedmiotem. Świat rzeczy odsłania wówczas wiele tajemnic. Pozwala odpowiedzieć na pytania, czym ludzie się trudnili, co się im podobało, czego pragnęli i w co wierzyli.

Cały tekst Damiana Kasprzyka w październikowym numerze „Kalejdoskopu” 10/2022.

Kategoria

Inne