Muzea | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Multimedialna ekspozycja pt. „…więcej niż bohater” w Muzeum Miasta Łodzi poświęcona jest legendarnemu kurierowi Janowi Karskiemu. Oglądając rekonstrukcję gabinetu Profesora, odkrywamy nie tylko fragmenty przeszłości, ale przede wszystkim historię człowieka.
W kilku dużych miastach Polski pojawiły się billboardy i citylighty promujące Muzeum Sztuki w Łodzi - a właściwie samą sztukę nowoczesną. Kampania reklamowa kosztowała 1,2 mln zł.
Od 1 lutego 2014 roku kierownikiem Działu Sztuki Muzeum Miasta Łodzi jest ADAM KLIMCZAK, artysta progresywny, najbardziej znany jako współprowadzący autorską Galerię Wschodnią przy ul. Wschodniej 29 – która obchodzi 30-lecie.
„Operacja Łódzka 1914. … przy zapalonych stojąc lontach, my swój o Polsce śnimy sen” - wystawa pokazująca wielkie starcie militarne armii Niemiec i Rosji jesienią 1914 r. na obszarze Ziemi Łódzkiej.
W ms2 można oglądać wystawę stałą pt. „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”. Na trzech piętrach znalazło się około 300 dzieł ze zbiorów łódzkiego muzeum, w tym prace nigdy nie pokazywane.
Fragment włóczkowej kreacji, która w lato 2013 zdobiła lokomotywę na rynku Manufaktury. Prezent na 7 urodziny dla Muzeum Fabryki od Stowarzyszenia Łódź Filmowa. Szydełkowy strój stworzyła artystka street art Agata „Olek” Oleksiak.
Muzeum Sztuki weszło we współpracę z nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA). W Internecie będą prezentowane materiały, które pozwolą anglojęzycznym czytelnikom poznać sztukę eksperymentalną Europy Środkowo-Wschodniej.
Od 1 maja dyrektorem Centralnego Muzeum Włókiennictwa jest Marcin Oko, wieloletni pracownik tej placówki. Jaką ma wizję rozwoju instytucji, uznanej w tym roku przez czytelników „National Geographic Traveler” za jeden z siedmiu nowych cudów Polski?
Historia łódzkiego Muzeum Sztuki to historia ważnych darów. W grudniu 2013 r. doszedł kolejny – kolekcja zebrana przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Dlaczego jest ważny?
W ms2 - kolejna odsłona kolekcji sztuki XX i XXI wieku. Tytuł nowej wystawy stałej to "Atlas nowoczesności". Otwarcie odbyło się 24 stycznia 2014 r.