POWRÓT 337 DZIEŁ SZTUKI | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =

POWRÓT 337 DZIEŁ SZTUKI

Łódzkie muzeum odzyskało cenną kolekcję obiektów etnograficznych (m.in. ozdób, masek i przedmiotów codziennego użytku), ilustrujących afrykańską kulturę Liberii, Gwinei, Zachodniego i Górnego Sudanu, prekolumbijskich kultur Peru i Meksyku.
Łódzkie muzeum odzyskało cenną kolekcję obiektów etnograficznych (m.in. ozdób, masek i przedmiotów codziennego użytku), ilustrujących afrykańską kulturę Liberii, Gwinei, Zachodniego i Górnego Sudanu, a także prekolumbijskich kultur Peru i Meksyku.

Początki kolekcji sięgają roku 1931, kiedy z Muzeum Miejskiego w Łodzi wydzielono zbiory etnograficzno-archeologiczne i utworzono Miejskie Muzeum Etnograficzne.  Znalazła się w nim kolekcja pozaeuropejska, gromadzona od 1911 r. przez Muzeum Nauki i Sztuki.  Liczyła ok. 160 zabytków m.in. z Azji, Haiti i Afryki Północnej. Dzięki staraniom dyrektora Jana Manugiewicza w 1939 r. kolekcja składała się już z ponad 1,5 tys. obiektów.  Podczas okupacji została wywieziona do Rzeszy. W Łodzi pozostały jedynie 162 eksponaty.  Dopiero w 1967 r. udało się odzyskać część kolekcji z muzeum w Lipsku. Niemcy zwrócili 306 spośród 575 posiadanych obiektów. Pozostałe uległy zniszczeniu. Ten sam los spotkał łódzkie zabytki, przechowywane w Hamburgu i Kolonii. Ocalała jedynie część kolekcji, która znalazła się w Instytucie Etnologii w Getyndze.  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, wspierane  przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (muzeum jest jednostką podległą Urzędowi Marszałkowskiemu WŁ), władze Łodzi oraz Wydział ds. Strat Wojennych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  od kilku lat zabiegało o zwrot kolekcji. Starania zostały uwieńczone sukcesem. 17 maja 2016 r. do Łodzi powróciło 337 obiektów, w tym najważniejsze, zakupione w latach 30. – Wzbogacą i uzupełnią kolekcję Działu Kultur Ludowych Krajów Pozaeuropejskich łódzkiego muzeum. To bardzo ważne wydarzenie – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Cieszę się, że nasze wspólne starania przyniosły taki efekt.  Powróciły nie tylko cenne eksponaty. Wypełniliśmy też bolesną lukę w historii łódzkiego muzealnictwa

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Adres

Łódź, pl. Wolności 14

Kontakt

tel. 42 632 84 40

Czynne:
wtorek-niedziela 10-18
Sprzedaż biletów do 30 minut przed zamknięciem.
We wtorki wstęp bezpłatny.

Bilety:
normalny - 12 zł, ulgowy - 9 zł
grupowy (od 11 osób) - 10 zł/os.
wycieczkowy (od 25 osób) - 8 zł/os.